Ligen und Clubs in Soviet Union1975
Vysshaya Liga (1. Liga)
- 1. Dinamo Kiev
- 2. Shakhtyor Donetsk
- 3. Dinamo Moskva
- 4. Torpedo Moskva
- 5. Ararat Yerevan
- 6. Karpaty Lvov
- 7. Dnepr Dnepropetrovsk
- 8. Dinamo Tbilisi
- 9. Zarya Voroshilovgrad
- 10. Spartak Moskva
- 11. Lokomotiv Moskva
- 12. Chernomorets Odessa
- 13. CSKA Moskva
- 14. Zenit Leningrad
- 15. Pakhtakor Tashkent
- 16. SKA Rostov-na-Donu
Pervaya Liga (2. Liga)
- 1. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 2. Dinamo Minsk
- 3. Torpedo Kutaisi
- 4. Kayrat Alma-Ata
- 5. Neftchi Baku
- 6. Nistru Kishinyov
- 7. Tavria Simferopol
- 8. Shinnik Yaroslavl
- 9. Spartak Ordzhonikidze
- 10. Pamir Dushanbe
- 11. Rubin Kazan
- 12. Spartak Ivano-Frankovsk
- 13. Metallurg Zaporozhye
- 14. Spartak Nalchik
- 15. Kuzbass Kemerovo
- 16. Kuban Krasnodar
- 17. Zvezda Perm
- 18. Uralmash Sverdlovsk
- 19. Metallist Kharkov
- 20. Alga Frunze
Vtoraya Liga - Zona I (3. Liga)
- 1. FK Yangier
- 2. Stroitel Ashkhabad
- 3. Guria Lanchkhuti
- 5. Dila Gori
- 7. Metallurg Rustavi
- 8. Pakhtachi Gulistan
- 9. Neftyanik Fergana
- 10. Lokomotiv Samtredia
- 11. Dinamo Zugdidi
- 12. Dinamo Batumi
- 13. Progress Kirovabad
- 14. Shirak Leninakan
- 15. Mertskhali Makharadze
- 16. Avtomobilist Termez
- 17. SKIF Yerevan
- 18. Khazar Sumgait
Vtoraya Liga - Zona II (3. Liga)
- 1. Zhalgiris Vilnyus
- 2. Dinamo Leningrad
- 3. Daugava Riga
- 4. Tekstilshchik Ivanovo
- 5. Volga Kalinin
- 6. Spartak Kostroma
- 7. Iskra Smolensk
- 8. Atlantas Klaypeda
- 9. Dinamo Vologda
- 10. Bug Brest
- 11. Dnepr Mogilyov
- 12. Sever Murmansk
- 13. Gomselmash Gomel
- 14. Baltika Kaliningrad
- 15. Zveynieks Liepaya
- 16. Dvina Vitebsk
- 17. Elektron Novgorod
- 18. Khimik Grodno
Vtoraya Liga - Zona III (3. Liga)
- 1. Dinamo Makhachkala
- 2. Torpedo Vladimir
- 3. Terek Grozny
- 4. Druzhba Maykop
- 5. Trud Voronezh
- 6. Mashuk Pyatigorsk
- 7. Lokomotiv Kaluga
- 8. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 9. Avangard Kursk
- 10. Dinamo Stavropol
- 11. Salyut Belgorod
- 12. Spartak Oryol
- 13. Khimik Novomoskovsk
- 14. Volgar Astrakhan
- 15. Dinamo Bryansk
- 16. Uralan Elista
- 19. Mashinostroitel Tula
- 20. Torpedo Taganrog
Vtoraya Liga - Zona IV (3. Liga)
- 1. Uralets Nizhny Tagil
- 2. Sokol Saratov
- 4. Volga Gorky
- 5. Irtysh Omsk
- 6. Dinamo Kirov
- 7. Khimik Dzerzhinsk
- 8. Metallurg Magnitogorsk
- 9. Rotor Volgograd
- 10. Stroitel Ufa
- 11. Spartak Ryazan
- 12. Druzhba Yoshkar-Ola
- 13. Volga Ulyanovsk
- 14. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- 17. Zenit Izhevsk
Vtoraya Liga - Zona V (3. Liga)
- 1. Amur Blagoveshchensk
- 2. SKA Khabarovsk
- 3. Luch Vladivostok
- 4. Chkalovets Novosibirsk
- 5. Tselinnik Tselinograd
- 6. Avtomobilist Krasnoyarsk
- 8. Khimik Dzhambul
- 9. Dinamo Barnaul
- 10. Spartak Semipalatinsk
- 11. Traktor Pavlodar
- 12. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 13. Gornyak Nikolsky
- 14. Shakhtyor Karaganda
- 17. Lokomotiv Chita
Vtoraya Liga - Zona VI (3. Liga)
unbekannt
- 9 Maya Riga
- Aktyubinets Aktobe
- Alay Osh
- Alazani Gurdzhaani
- Algeti Marneuli
- Amirani Ochamchira
- Araz Baku
- Araz Nakhichevan
- Arsenal Kiev
- Atletas Kaunas
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kerch
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avtomobilist Baku
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Banga Kaunas
- Burevestnik Minsk
- Burevestnik-Elbrus Kirovograd
- Chaika Zelenodolsk
- Chikhura Sachkhere
- Dashgyn Zakataly
- Desna Chernigov
- Dinamo Baku
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Omsk
- Dinamo Sukhumi
- Dinamo Tallin
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Dnepr Cherkassy
- Dvigatel Tallin
- Ekranas Panevezhys
- Elektron Riga
- Elektron Romny
- Elnias Shyaulyai
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- Fosforit Kingisepp
- FShM Moskva
- Gantiadi Kaspi
- Gorgaz Rostov-na-Donu
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Uchaly
- Granitas Klaypeda
- Impuls Brest
- Inkaras Kaunas
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iveria Khashuri
- Kakheti Telavi
- Kalev Pyarnu
- Karabakh Stepanakert
- Kauno Audinyai
- Khazar Lenkoran
- Khazar Sumgait
- Khimik Daugavpils
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Severodonetsk
- Khimik Stepnogorsk
- Kirovets Leningrad
- Kolkheti Khobi
- Kolos Nikopol
- Kolos Timashyovsk
- Kommunarets Kommunarsk
- Kord Balakovo
- Kord Shchyokino
- Kotayk Abovyan
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- Lernagorts Kapan
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Chelyabinsk
- Lokomotiv Kamenolomni
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Mineralnye Vody
- Lori Kirovakan
- Luch Azov
- Madneuli Bolnisi
- Mashinostroitel Pskov
- Mastis Telshyay
- Mayak Kharkov
- MELZ Moskva
- Metallurg Almalyk
- Metallurg Chimkent
- Metallurg Dneprodzerzhinsk
- Metallurg Ermak
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Novotroitsk
- Metallurg Zlatoust
- Metrostroi Moskva
- Morkinali Tbilisi
- Moskvich Moskva
- Mush Charentsavan
- Nairi Yerevan
- Narimanovets Bagat
- Nebitchi Nebit-Dag
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Norma Tallin
- Obuvshchik Lida
- Orbita Minsk
- Pakhtakor Kurgan-Tyube
- Pazhanga Vilnyus
- Pedinstitut Brest
- Plastik Salyany
- Politekhnik Dushanbe
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Raketa Kazan
- Rassvet Krasnoyarsk
- REZ Riga
- RPI Riga
- Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- Samgurali Tskhaltubo
- Saturn Ramenskoye
- Saturn Rybinsk
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Sevan Oktemberyan
- Shakhrikhanets Shakhrikhan
- Shakhtyor Gorlovka
- Shakhtyor Kadievka
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Kyzyl-Kia
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shevardeni Tbilisi
- Shukura Kobuleti
- Signal Chelyabinsk
- Sirius Klaypeda
- SKA Tbilisi
- SKA-RShVSM Tashkentskaya
- SKChF Sevastopol
- SKIF Alma-Ata
- SKIF Dushanbe
- Smena Moskva
- Soyuz Moskva
- Spartak Kharkov
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Spartak Tbilisi
- Spartak Yelets
- Sperantsa Drokia
- Sputnik Minsk
- Start Tashkent
- Start Tiraspol
- Stroitel Bobruisk
- Stroitel Severodvinsk
- Stroitel Ternopol
- Sulori Vani
- Tauras Taurage
- Tekstilshchik Kamyshin
- Tekstilshchik Mingechaur
- Temp Baran
- Tempo Tallin
- Torpedo Kokchetav
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Miass
- Torpedo Minsk
- Torpedo Shadrinsk
- Traktor Tashkent
- Trubnik Nikopol
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Utenis Utena
- Vaynakh Shali
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Vympel Kaliningrad
- Zarafshan Navoi
- Zarya Kaluga
- Zauralye Kurgan
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zorky Krasnogorsk
- Zvezda Yavorov