Leagues and Clubs of Soviet Union1949
Pervaya Gruppa (1. League)
- 1. Dinamo Moskva
- 2. CDKA Moskva
- 3. Spartak Moskva
- 4. Torpedo Moskva
- 5. Zenit Leningrad
- 6. Dinamo Tbilisi
- 7. Dinamo Kiev
- 8. VVS Moskva
- 9. Dinamo Leningrad
- 10. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 11. Lokomotiv Moskva
- 12. Lokomotiv Kharkov
- 13. Torpedo Stalingrad
- 14. Neftyanik Baku
- 15. Dinamo Minsk
- 16. Dinamo Yerevan
- 17. Daugava Riga
- 18. Shakhtyor Stalino
Vtoraya Gruppa (2. League)
- Avangard Kramatorsk
- Bolshevik Mukachevo
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Krasnodar
- Dinamo Rostov-na-Donu
- DO Novosibirsk
- DO Tbilisi
- Kalev Tallin
- Krylya Sovetov Molotov
- Krylya Sovetov Moskva
- Metallurg Moskva
- Metrostroi Moskva
- MVO Moskva
- ODO Kiev
- ODO Minsk
- ODO Riga
- ODO Sverdlovsk
- Pishchevik Odessa
- Shakhtyor Kadievka
- Spartak Ryazan
- Spartak Tbilisi
- Spartak Uzhgorod
- Spartak Vilnyus
- Spartak Yerevan
- Sudostroitel Nikolayev
- Torpedo Gorky
- VMS Moskva
- Zenit Kaliningrad
- Zenit Tula
unkown
- ASK Kaunas
- Audra Klaypeda
- Burevestnik Leningrad
- Chikhura Sachkhere
- Dinamo Baku
- Dinamo Batumi
- Dinamo Bryansk
- Dinamo Kharkov
- Dinamo Kirov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Mukachevo
- Dinamo Nalchik
- Dinamo Omsk
- Dinamo Stalingrad
- Dinamo Stavropol
- Dinamo Sukhumi
- Dinamo Tallin
- Dinamo Vilnyus
- Dinamo Vologda
- Dinamo Voronezh
- DOF Sevastopol
- Elnias Shyaulyai
- FSK Kaunas
- GDO Stanislav
- GOMZ Leningrad
- Inkaras Kaunas
- Kalev Pyarnu
- Kalinina Molotov
- Karininku Namai Vilnyus
- Kauno Audinyai
- Khimik Kalush
- Kirovets Leningrad
- KKI Kaunas
- Kolkheti Khobi
- Krasnaya Zarya Leningrad
- Krylya Sovetov Tushino
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Baku
- Lokomotiv Chelyabinsk
- Lokomotiv Kaluga
- Lokomotiv Kaunas
- Lokomotiv Krasnoyarsk
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Liski
- Lokomotiv Lyublino
- Lokomotiv Mineralnye Vody
- Lokomotiv Omsk
- Lokomotiv Samtredia
- Lokomotiv Tbilisi
- Lokomotiv Yelets
- Mashinostroitel Moskva
- Metallurg Dneprodzerzhinsk
- Metallurg Magnitogorsk
- Metallurg Rustavi
- Metallurg Zlatoust
- Nebitchi Nebit-Dag
- ODO Lvov
- Pishchevik Uryupinsk
- Shakhtyor Gorlovka
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shevardeni Tbilisi
- Spartak Kharkov
- Spartak Nalchik
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Spartak Shyaulyai
- Spartak Stanislav
- Spartak Voronezh
- Spartak Yelets
- Spartakas Kaunas
- Spartakas Vilnyus
- Start Tiraspol
- Stroitel Moskva
- Sudostroitel Zhdanov
- Tekstilshchik Kirovabad
- Torpedo Miass
- Torpedo Minsk
- Torpedo Shadrinsk
- Torpedo Vladimir
- VEF Riga
- Zhalgiris Taurage
- ZKP Moskva