Leagues and Clubs of Soviet Union1947
Pervaya Gruppa (1. League)
- 1. CDKA Moskva
- 2. Dinamo Moskva
- 3. Dinamo Tbilisi
- 4. Dinamo Kiev
- 5. Torpedo Moskva
- 6. Zenit Leningrad
- 7. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 8. Spartak Moskva
- 9. Traktor Stalingrad
- 10. Dinamo Leningrad
- 11. Krylya Sovetov Moskva
- 12. Dinamo Minsk
- 13. VVS Moskva
Vtoraya Gruppa (2. League)
- Burevestnik Moskva
- Dinamo Baku
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Rostov-na-Donu
- Dinamo Vilnyus
- Dinamo Yerevan
- DO Novosibirsk
- DO Tbilisi
- Kalev Tallin
- Khimik Dzerzhinsk
- Krylya Sovetov Molotov
- Krylya Sovetov Omsk
- Lokomotiv Kharkov
- Lokomotiv Moskva
- Lokomotiv Tbilisi
- Metallurg Moskva
- Metrostroi Moskva
- MVO Moskva
- Neftyanik Baku
- ODO Kiev
- ODO Minsk
- ODO Sverdlovsk
- Pishchevik Odessa
- Shakhtyor Stalino
- Spartak Uzhgorod
- Spartak Yerevan
- Sudostroitel Nikolayev
- Torpedo Gorky
- VMS Moskva
- Zenit Kaliningrad
unkown
- Avangard Kramatorsk
- Bolshevik Mukachevo
- Burevestnik Leningrad
- Chikhura Sachkhere
- Daugava Riga
- Dinamo Batumi
- Dinamo Bryansk
- Dinamo Kaunas
- Dinamo Kharkov
- Dinamo Kirov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Krasnodar
- Dinamo Mukachevo
- Dinamo Nalchik
- Dinamo Omsk
- Dinamo Stalingrad
- Dinamo Stavropol
- Dinamo Sukhumi
- Dinamo Tallin
- Dinamo Vologda
- Dinamo Voronezh
- DOF Sevastopol
- GDO Stanislav
- GOMZ Leningrad
- Inkaras Kaunas
- Kalev Pyarnu
- Kalinina Molotov
- Karininku Namai Vilnyus
- Kauno Audinyai
- KKI Kaunas
- Kolkheti Khobi
- Krasnaya Zarya Leningrad
- Krylya Sovetov Tushino
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Baku
- Lokomotiv Chelyabinsk
- Lokomotiv Kaluga
- Lokomotiv Kaunas
- Lokomotiv Krasnoyarsk
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Liski
- Lokomotiv Lyublino
- Lokomotiv Mineralnye Vody
- Lokomotiv Omsk
- Lokomotiv Samtredia
- Lokomotiv Yelets
- Mashinostroitel Moskva
- Metallurg Magnitogorsk
- Metallurg Zlatoust
- ODO Riga
- Pishchevik Uryupinsk
- Shakhtyor Gorlovka
- Shakhtyor Kadievka
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shevardeni Tbilisi
- Spartak Kharkov
- Spartak Nalchik
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Ryazan
- Spartak Sambor
- Spartak Shyaulyai
- Spartak Stanislav
- Spartak Tbilisi
- Spartak Voronezh
- Spartak Yelets
- Spartakas Kaunas
- Spartakas Vilnyus
- Start Tiraspol
- Stroitel Moskva
- Tekstilshchik Kirovabad
- Torpedo Miass
- Torpedo Minsk
- Torpedo Shadrinsk
- Torpedo Vladimir
- VEF Riga
- Zenit Izhevsk
- Zenit Penza
- Zenit Tula
- Zhalgiris Taurage
- Zhalgiris Vilnyus
- ZKP Moskva