Leagues and Clubs of Russia2023/24
Premyer Liga (1. League)
- 1. Zenit Sankt-Peterburg
- 2. FK Krasnodar
- 3. Dinamo Moskva
- 4. Lokomotiv Moskva
- 5. Spartak Moskva
- 6. CSKA Moskva
- 7. FK Rostov-na-Donu
- 8. Rubin Kazan
- 9. Krylya Sovetov Samara
- 10. Akhmat Grozny
- 11. Fakel Voronezh
- 12. FK Orenburg
- 13. FK Nizhny Novgorod
- 14. Ural Yekaterinburg
- 15. Baltika Kaliningrad
- 16. PFK Sochi
Perventsvo FNL (2. League)
- 1. FK Khimki
- 2. Dinamo Makhachkala
- 3. Akron Tolyatti
- 4. Arsenal Tula
- 5. Rodina Moskva
- 6. Yenisey Krasnoyarsk
- 7. Shinnik Yaroslavl
- 8. Alania Vladikavkaz
- 9. FK Tyumen
- 10. Torpedo Moskva
- 11. Neftekhimik Nizhnekamsk
- 12. KamAZ Naberezhnye Chelny
- 13. SKA Khabarovsk
- 14. Sokol Saratov
- 15. Chernomorets Novorossiysk
- 16. Leningradets Sankt-Peterburg
- 17. Volgar Astrakhan
- 18. Kuban Krasnodar
PFL G 1 (3. League)
PFL G 2 (3. League)
PFL G 3 (3. League)
PFL G 4 (3. League)
Vtoraya Liga A Serebro (3. League)
Vtoraya Liga A Zoloto (3. League)
III Divizion Dalniy Vostok (4. League)
III Divizion Moskovskaya Oblast (4. League)
III Divizion Moskva (4. League)
III Divizion Severo-Zapad (4. League)
III Divizion Sibir (4. League)
III Divizion Tsentr (4. League)
III Divizion UFO (Yug) (4. League)
III Divizion Ural i Zapadnaya Sibir (4. League)
III Divizion Zolotoye Koltso (4. League)
unkown
- Aragats Barnaul
- Burevestnik Moskva
- Eksklyuziv Volzhsky
- Elektroavtomatika Stavropol
- FK Aksay
- FK Anapa
- FK Armavir
- FK Istra
- FK Kotelniki
- FK Lukhovitsy
- FK Pervomaysky
- FK Priozersk
- FK Sarov
- FK Serpukhov
- FK Troitsk
- FK Vidnoye
- Fosforit Kingisepp
- GNS-Spartak Krasnodar
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Uchaly
- GrAZ Grabovo
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iskra Smolensk
- Khimik Klin
- Kobart Taganrog
- Kolomyagi Sankt-Peterburg
- Krylya Sovetov Moskva
- Krymteplitsa Molodyozhnoye
- Kyzyltash Bakhchisaray
- Lokomotiv Omsk
- Lokomotiv Sankt-Peterburg
- Mashinostroitel Tula
- Medialiga
- Metallurg Zlatoust
- Nara Naro-Fominsk
- Nart Cherkessk
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Yaroslavl
- Neva Sankt-Peterburg
- Nika Krasny Sulin
- Nika Moskva
- Novovyatich Kirov
- Olimp-Universport Krasnodar
- Olimpia Volgograd
- Olimpik Mytishchi
- Petrovich Sankt-Peterburg
- Prialit Reutov
- Progress Chernyakhovsk
- Rubin-2 Kazan
- Shakhtyor Shakhty
- Shaumyana Chaltyr
- Signal Chelyabinsk
- Smena Moskva
- Spartak Gelendzhik
- Spartak Shchyolkovo
- Spartak-2 Nalchik
- Sportakademklub Moskva
- Stroitel Severodvinsk
- Syzran 2003
- Tavria Simferopol Krim
- Tekstilshchik Kamyshin
- Torpedo Shadrinsk
- Traktor Volgograd
- Trud Chistopol
- Vaynakh Shali
- VGAFK Volgograd
- Vityaz Podolsk
- Volochanin Vyshny Volochyok
- Zarya Kaluga
- Zhemchuzhina Sochi
- Zvezda Lyubertsy