Ligen und Clubs in Soviet Union1977
Vysshaya Liga (1. Liga)
- 1. Dinamo Kiev
- 2. Dinamo Tbilisi
- 3. Torpedo Moskva
- 4. Dinamo Moskva
- 5. Shakhtyor Donetsk
- 6. Lokomotiv Moskva
- 7. Chernomorets Odessa
- 8. Kayrat Alma-Ata
- 9. Zarya Voroshilovgrad
- 10. Zenit Leningrad
- 11. Ararat Yerevan
- 12. Dnepr Dnepropetrovsk
- 13. Neftchi Baku
- 14. CSKA Moskva
- 15. Karpaty Lvov
- 16. Krylya Sovetov Kuibyshev
Pervaya Liga (2. Liga)
- 1. Spartak Moskva
- 2. Pakhtakor Tashkent
- 3. Tavria Simferopol
- 4. Dinamo Minsk
- 5. Pamir Dushanbe
- 6. Kuzbass Kemerovo
- 7. Terek Grozny
- 8. Shinnik Yaroslavl
- 9. Torpedo Kutaisi
- 10. SKA Rostov-na-Donu
- 11. Nistru Kishinyov
- 12. Uralmash Sverdlovsk
- 13. Dinamo Leningrad
- 14. Spartak Ivano-Frankovsk
- 15. Spartak Ordzhonikidze
- 16. Metallurg Zaporozhye
- 17. Kolkhozchi Ashkhabad
- 18. Krivbass Krivoy Rog
- 19. Zvezda Perm
- 20. Rubin Kazan
Vtoraya Liga - Zona I (3. Liga)
- 1. Zhalgiris Vilnyus
- 2. Iskra Smolensk
- 3. Daugava Riga
- 4. Lokomotiv Kaluga
- 5. Atlantas Klaypeda
- 6. Khimik Grodno
- 7. Volga Kalinin
- 8. Spartak Kostroma
- 9. Baltika Kaliningrad
- 10. Mashinostroitel Tula
- 11. Dinamo Brest
- 12. Dnepr Mogilyov
- 13. Dinamo Vologda
- 14. Dvina Vitebsk
- 15. Khimik Novomoskovsk
- 17. Saturn Rybinsk
- 18. Zveynieks Liepaya
- 19. Elektron Novgorod
- 20. Sever Murmansk
- 21. Dinamo Bryansk
Vtoraya Liga - Zona II (3. Liga)
- 1. SKA Odessa
- 2. SKA Kiev
- 3. Kolos Nikopol
- 4. Metallist Kharkov
- 5. Zvezda Kirovograd
- 6. Goverla Uzhgorod
- 7. Kristall Kherson
- 8. Spartak Zhitomir
- 9. Bukovina Chernovtsy
- 10. SKA Lvov
- 11. Sudostroitel Nikolayev
- 12. Novator Zhdanov
- 13. Atlantika Sevastopol
- 14. Desna Chernigov
- 15. Lokomotiv Vinnitsa
- 18. Sperantsa Drokia
- 19. Torpedo Lutsk
- 20. Avangard Rovno
- 22. Shakhtyor Gorlovka
- 23. Dnepr Cherkassy
Vtoraya Liga - Zona III (3. Liga)
- 1. Kuban Krasnodar
- 2. Fakel Voronezh
- 3. Spartak Ryazan
- 4. Tekstilshchik Ivanovo
- 5. Rotor Volgograd
- 6. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 7. Dinamo Stavropol
- 8. Mashuk Pyatigorsk
- 9. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- 10. Volgar Astrakhan
- 11. Salyut Belgorod
- 12. Khimik Dzerzhinsk
- 13. Torpedo Taganrog
- 15. Torpedo Vladimir
- 16. Avangard Kursk
- 17. Spartak Oryol
- 18. Volga Gorky
- 19. Uralan Elista
- 20. Torpedo Volzhsky
Vtoraya Liga - Zona IV (3. Liga)
- 1. Spartak Nalchik
- 2. Dinamo Makhachkala
- 3. Shirak Leninakan
- 4. Guria Lanchkhuti
- 5. Sokol Saratov
- 7. Avtomobilist Baku
- 8. Dinamo Zugdidi
- 9. Dinamo Batumi
- 10. Druzhba Maykop
- 11. Druzhba Yoshkar-Ola
- 12. Lokomotiv Samtredia
- 13. Dila Gori
- 14. Dinamo Sukhumi
- 15. Dinamo Kirov
- 16. Gastello Ufa
- 17. SKIF Yerevan
- 18. Zenit Izhevsk
- 20. Progress Kirovabad
- 21. Spartak Tbilisi
- 22. Araz Nakhichevan
Vtoraya Liga - Zona V (3. Liga)
- 1. FK Yangier
- 2. Alga Frunze
- 3. Avtomobilist Termez
- 6. Neftyanik Fergana
- 7. Shakhrikhanets Shakhrikhan
- 8. Zarafshan Navoi
- 9. Khimik Dzhambul
- 10. Gazovik Orenburg
- 11. Pakhtachi Gulistan
- 12. Signal Chelyabinsk
- 13. Khodzhent Leninabad
- 14. Metallurg Chimkent
- 15. Dinamo Samarkand
- 17. Uralets Nizhny Tagil
- 18. Aktyubinets Aktobe
- 19. Metallurg Magnitogorsk
- 21. Amudarya Nukus
Vtoraya Liga - Zona VI (3. Liga)
- 1. Spartak Semipalatinsk
- 2. SKA Khabarovsk
- 3. Traktor Pavlodar
- 4. Luch Vladivostok
- 5. Chkalovets Novosibirsk
- 6. Amur Blagoveshchensk
- 7. Zvezda Irkutsk
- 8. Dinamo Barnaul
- 9. Shakhtyor Karaganda
- 10. Tselinnik Tselinograd
- 11. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 12. Gornyak Nikolsky
- 13. Irtysh Omsk
- 14. Avtomobilist Krasnoyarsk
- 19. Lokomotiv Chita
unbekannt
- 9 Maya Riga
- Alay Osh
- Alazani Gurdzhaani
- Algeti Marneuli
- Amirani Ochamchira
- Araz Baku
- Arsenal Kiev
- Atletas Kaunas
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kerch
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Banga Kaunas
- Burevestnik Minsk
- Burevestnik-Elbrus Kirovograd
- Chaika Zelenodolsk
- Chikhura Sachkhere
- Dashgyn Zakataly
- Dinamo Baku
- Dinamo Kashira
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Omsk
- Dinamo Tallin
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Dvigatel Tallin
- Egrisi Tskhakaya
- Ekranas Panevezhys
- Elektron Riga
- Elektron Romny
- Elnias Shyaulyai
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- Fosforit Kingisepp
- Fregat Pervomaysk
- FShM Moskva
- Gantiadi Kaspi
- Gorgaz Rostov-na-Donu
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Uchaly
- Granitas Klaypeda
- Impuls Brest
- Inkaras Kaunas
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iveria Khashuri
- Kakheti Telavi
- Kalakombinaat Pyarnu
- Kanaz Yerevan
- Karabakh Stepanakert
- Karshistroy Karshi
- Kauno Audinyai
- Khazar Lenkoran
- Khazar Sumgait
- Khimik Daugavpils
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Severodonetsk
- Khimik Stepnogorsk
- Khimik Svetlogorsk
- Kirovets Leningrad
- Kolkheti Khobi
- Kolos Timashyovsk
- Kommunarets Kommunarsk
- Kord Balakovo
- Kord Shchyokino
- Kotayk Abovyan
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- Kuban Barannikovsky
- Lernagorts Kapan
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Chelyabinsk
- Lokomotiv Kamenolomni
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Mineralnye Vody
- Lori Kirovakan
- Luch Azov
- Madneuli Bolnisi
- Mashinostroitel Pskov
- Mastis Telshyay
- Mayak Kharkov
- MELZ Moskva
- Mertskhali Makharadze
- Metallurg Almalyk
- Metallurg Dneprodzerzhinsk
- Metallurg Ermak
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Novotroitsk
- Metallurg Rustavi
- Metallurg Zlatoust
- Meteor Simferopol
- Metrostroi Moskva
- Morkinali Tbilisi
- Moskvich Moskva
- Mush Charentsavan
- Mziuri Gali
- Nairi Yerevan
- Narimanovets Bagat
- Nebitchi Nebit-Dag
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Noorus Tallin
- Norma Tallin
- Obuvshchik Lida
- Orbita Minsk
- Pakhtakor Kurgan-Tyube
- Pazhanga Vilnyus
- Pedinstitut Brest
- Plastik Salyany
- Politekhnik Dushanbe
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Raketa Kazan
- Rassvet Krasnoyarsk
- REZ Riga
- RPI Riga
- Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- Samgurali Tskhaltubo
- Saturn Ramenskoye
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Sevan Oktemberyan
- Shakhtyor Kadievka
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Kyzyl-Kia
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shevardeni Tbilisi
- Shinnik Bobruisk
- Shukura Kobuleti
- Sirius Klaypeda
- SKA Tbilisi
- SKA-RShVSM Tashkentskaya
- SKChF Sevastopol
- SKIF Alma-Ata
- SKIF Dushanbe
- Smena Moskva
- Sokhibkor Yangiul
- Sokol Rovenki
- Soyuz Moskva
- Spartak Kharkov
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Spartak Yelets
- Sputnik Minsk
- Start Tashkent
- Start Tiraspol
- Stroitel Severodvinsk
- Stroitel Ternopol
- Sulori Vani
- Tauras Taurage
- Tekstilshchik Kamyshin
- Tekstilshchik Mingechaur
- Temp Baran
- Tempo Tallin
- Torpedo Gorky
- Torpedo Kokchetav
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Miass
- Torpedo Minsk
- Torpedo Shadrinsk
- TPI Tallin
- Traktor Tashkent
- Trubnik Nikopol
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Utenis Utena
- Vaynakh Shali
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Vilyandi Linnameeskond
- Volga Ulyanovsk
- Vympel Kaliningrad
- Yoshlik Turakurgan
- Zarya Kaluga
- Zauralye Kurgan
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zorky Krasnogorsk
- Zvezda Yavorov