Leagues and Clubs of Soviet Union1991
Vysshaya Liga (1. League)
- 1. CSKA Moskva
- 2. Spartak Moskva
- 3. Torpedo Moskva
- 4. Chernomorets Odessa
- 5. Dinamo Kiev
- 6. Dinamo Moskva
- 7. Ararat Yerevan
- 8. Dinamo Minsk
- 9. Dnepr Dnepropetrovsk
- 10. Pamir Dushanbe
- 11. Spartak Vladikavkaz
- 12. Shakhtyor Donetsk
- 13. Metallurg Zaporozhye
- 14. Pakhtakor Tashkent
- 15. Metallist Kharkov
- 16. Lokomotiv Moskva
Pervaya Liga (2. League)
- 1. Rotor Volgograd
- 2. Tiras Tiraspol
- 3. Uralmash Sverdlovsk
- 4. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 5. Bukovina Chernovtsy
- 6. Tavria Simferopol
- 7. Neftyanik Fergana
- 8. Lokomotiv Nizhny Novgorod
- 9. Novbakhor Namangan
- 10. Dinamo Sukhumi
- 11. Tekstilshchik Kamyshin
- 12. Shinnik Yaroslavl
- 13. Fakel Voronezh
- 14. Kayrat Alma-Ata
- 15. Neftchi Baku
- 16. Dinamo Stavropol
- 17. Kotayk Abovyan
- 18. Zenit Sankt-Peterburg
- 19. Zimbrul Kishinyov
- 20. Geolog Tyumen
- 21. Kuban Krasnodar
- 22. Pardaugava Riga
Vtoraya Liga - Zona Tsentr (3. League)
- 1. Asmaral Moskva
- 2. Krylya Sovetov Samara
- 3. Torpedo Vladimir
- 4. Metallurg Lipetsk
- 5. Terek Grozny
- 6. Lada Tolyatti
- 7. Torpedo Volzhsky
- 8. Sokol Saratov
- 9. Zenit Izhevsk
- 10. KamAZ Naberezhnye Chelny
- 11. Dinamo Bryansk
- 12. Torpedo Ryazan
- 13. Tsement Novorossiysk
- 14. Zvezda Perm
- 15. Druzhba Maykop
- 16. APK Azov
- 17. Nart Cherkessk
- 18. Gastello Ufa
- 19. Start Ulyanovsk
- 20. Volga Tver
- 21. Ararat-2 Yerevan
- 22. Lori Kirovakan
Vtoraya Liga - Zona Vostok (3. League)
- 1. Okean Nakhodka
- 2. Kopet-Dag Ashkhabad
- 3. Alga Frunze
- 4. Nurafshon Bukhara
- 5. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 6. Zvezda Irkutsk
- 7. Kuzbass Kemerovo
- 8. Tselinnik Tselinograd
- 9. Traktor Pavlodar
- 10. Shakhtyor Karaganda
- 11. Khimik Dzhambul
- 12. Meliorator Chimkent
- 13. Amur Blagoveshchensk
- 14. Avtomobilist Kokand
- 15. Dinamo Barnaul
- 16. Sogdiana Dzhizak
- 17. Kasansayets Kasansay
- 18. Ekibastuzets Ekibastuz
- 19. Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- 20. Surkhan Termez
- 21. Zhetysu Taldy-Kurgan
- 22. Vakhsh Kurgan-Tyube
Vtoraya Liga - Zona Zapad (3. League)
- 1. Karpaty Lvov
- 2. Zarya Lugansk
- 3. Dinamo Kirovabad
- 4. Niva Ternopol
- 5. Niva Vinnitsa
- 6. Torpedo Taganrog
- 7. Torpedo Zaporozhye
- 8. Volyn Lutsk
- 9. Tigina Bendery
- 10. SKA Odessa
- 11. Karabakh Agdam
- 12. Dnepr Mogilyov
- 13. Kremen Kremenchug
- 14. Zarya Beltsy
- 15. Sudostroitel Nikolayev
- 16. Dinamo Brest
- 17. Spartak Nalchik
- 18. Galichina Drogobych
- 19. Vorskla Poltava
- 20. KIM Vitebsk
- 21. Goyazan Kazakh
- 22. Khimik Grodno
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona I (4. League)
- 1. Neftyanik Akhtyrka
- 2. Prikarpatye Ivano-Frankovsk
- 3. Kolos Nikopol
- 4. Avangard Rovno
- 6. Kristall Kherson
- 7. Dinamo Belaya Tserkov
- 10. Polesye Zhitomir
- 11. Krivbass Krivoy Rog
- 12. Shakhtyor Pavlograd
- 13. Desna Chernigov
- 14. Podolye Khmelnitsky
- 15. Zakarpatye Uzhgorod
- 16. Karpaty Kamenka-Bugskaya
- 18. Dnepr Cherkassy
- 19. Khimik Severodonetsk
- 20. Vagonostroitel Stakhanov
- 21. SKA Kiev
- 24. Okean Kerch
- 25. Zvezda Kirovograd
- 26. Mayak Kharkov
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona II (4. League)
- 1. Syunik Kapan
- 2. Shirak Gyumri
- 3. Artsakh Stepanakert
- 4. FK Spitak
- 6. Koshkagorts Yerevan
- 7. Malatia Yerevan
- 9. SKIF Yerevan
- 11. Zvartnots Echmiadzin
- 12. Impuls Dilizhan
- 13. Zoravan Yegvard
- 14. Zangezur Goris
- 15. Nairi Yerevan
- 16. Mush Charentsavan
- 17. Alashkert Martuni
- 19. Kasakh Ashtarak
- 20. Almaz Yerevan
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona III (4. League)
- 1. Khazar Sumgait
- 2. Stroitel Baku
- 3. Avtomobilist Yevlakh
- 5. Kyur Mingechaur
- 6. Araz Baku
- 8. Dashgyn Zakataly
- 9. Avey Agstafa
- 11. Khazar Lenkoran
- 14. Inshaatchi Shemakha
- 17. Dinamo Baku
- 18. Shirvan Kyurdamir
- 19. Plastik Salyany
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona IV (4. League)
- 1. Zhemchuzhina Sochi
- 2. Uralan Elista
- 3. Asmaral Kislovodsk
- 5. Atommash Volgodonsk
- 6. Khimik Belorechensk
- 8. Dinamo Makhachkala
- 9. Zvezda Gorodishche
- 10. SKA Rostov-na-Donu
- 11. Volgar Astrakhan
- 12. Mashuk Pyatigorsk
- 13. Avtodor Vladikavkaz
- 14. Druzhba Budyonnovsk
- 15. Lokomotiv Mineralnye Vody
- 16. Torpedo Armavir
- 17. Vaynakh Shali
- 20. Sherstyanik Nevinnomyssk
- 21. Kaspiy Kaspiysk
- 22. Dinamo Gagra
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona IX (4. League)
- 1. Traktor Tashkent
- 2. Umid Tashkent
- 3. FK Khudzhand
- 4. FK Chirchik
- 5. Zarafshan Navoi
- 6. Kimyogar Almalyk
- 7. Shakhrikhonchi Shakhrikhan
- 8. Marokand Samarkand
- 9. Regar Tursun-Zade
- 10. Nebitchi Nebit-Dag
- 11. Aral Nukus
- 12. Bagdadchi Bagdad
- 13. Navruz Andizhan
- 14. Akhal Akdashayak
- 15. FK Yangier
- 16. Yoshlik Turakurgan
- 17. Sokhibkor Khalkabad
- 18. Sverdlovets Tashkentskaya
- 19. Merv Mary
- 20. Geolog Karshi
- 21. Gulistonchi Gulistan
- 22. Binokor Bukhara
- 23. Turtkulchi Turtkul
- 25. Konchi Angren
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona V (4. League)
- 1. Spartak Anapa
- 2. Svetotekhnika Saransk
- 3. Budzhak Komrat
- 5. Zarya Kaluga
- 7. Kuban Barannikovsky
- 8. Avangard Kursk
- 9. Shakhtyor Shakhty
- 12. Arsenal Tula
- 13. Spartak Tambov
- 14. Khimik Dzerzhinsk
- 15. Rus Volgograd
- 18. Spartak Oryol
- 22. Golubaya Niva Slavyansk-na-Kubani
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona VI (4. League)
- 1. Prometey-Dinamo Sankt-Peterburg
- 2. Tekstilshchik Ivanovo
- 3. RAF Yelgava
- 4. Dinamo Vologda
- 5. Baltika Kaliningrad
- 7. Iskra Smolensk
- 9. Mashinostroitel Pskov
- 11. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- 12. Kirovets Sankt-Peterburg
- 13. Saturn Ramenskoye
- 15. Spartak Petrozavodsk
- 16. Gomselmash Gomel
- 17. Spartak Kostroma
- 18. Zvezda Moskva
- 19. Presnya Moskva
- 20. Dinamo-2 Moskva
- 21. Volochanin Vyshny Volochyok
- 22. CSKA-2 Moskva
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona VII (4. League)
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona VIII (4. League)
- 1. Aktyubinets Aktobe
- 2. Spartak Semipalatinsk
- 3. Kustanayets Kustanay
- 4. Kaysar Kzyl-Orda
- 5. Metallurg Dzhezkazgan
- 6. Gornyak Khromtau
- 7. Alay Osh
- 9. Bulat Temirtau
- 10. Metallurg Ermak
- 11. FK Kokchetav
- 12. Montazhnik Turkestan
- 13. Arman Kentau
- 14. Dostuk Sokuluk
- 15. Aktau FK
- 16. Metallurg Novotroitsk
- 16. Olimpia Alma-Ata
- 18. Khosilot Farkhar
- 19. Ak-Kanat Uzur-Ganach
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona X (4. League)
unkown
- Almaz Moskva
- Arabkir Yerevan
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avtomobilist Engels
- Daugava Riga
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Krasnodar
- Dinamo Omsk
- Dinamo Sokuluk
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Elektron Novgorod
- Elektron Romny
- Emalposuda Chernovtsy
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- FK Odintsovo
- Forum-Skonto Riga
- Fosforit Kingisepp
- Fregat Pervomaysk
- Gauya Valmiera
- Gazovik Komarno
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Pavlograd
- Gornyak Uchaly
- Impuls Brest
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iskra Rybnitsa
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Novomoskovsk
- Khimik Svetlogorsk
- Khisar Shakhrisabz
- Kirovets Makeyevka
- Kolos Mironovka
- Kolos Timashyovsk
- Kord Balakovo
- Kosmos Dolgoprudny
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Liski
- Lokomotiv Omsk
- Luch Minsk
- Mashinostroitel Tula
- MCOP-Metallurg Verkhniaya Pyshma
- Meliorator Kakhovka
- MELZ Moskva
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Molodechno
- Metallurg Zlatoust
- Moskvich Moskva
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Niva Samokhvalovichi
- Novator Mariupol
- Obuvshchik Lida
- Oguz Tauz
- Olimpia Liepaya
- Olimpia Volgograd
- Orbita Minsk
- Orzu Shakhrinav
- Pakhtakor Proletarsk
- Pedinstitut Brest
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Progress Chernyakhovsk
- Rassvet Krasnoyarsk
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Sherdor Samarkand
- Shinnik Bobruisk
- Signal Chelyabinsk
- Sitora Dushanbe
- SKChF Sevastopol
- SKIF Dushanbe
- SKIF-RShVSM Minsk
- Smena Moskva
- Sodovik Sterlitamak
- Sokhibkor Dushanbe
- Sokol Rovenki
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Oktemberyan
- Spartak Sambor
- Sperantsa Drokia
- Sputnik Minsk
- Start Tashkent
- Straumala Rezekne
- Stroitel Daugavpils
- Stroitel Severodvinsk
- Stroitel Starye Dorogi
- Stroitel Vladikavkaz
- Sula Lubny
- Svetogorets Svetogorsk
- Svetotekhnika Riga
- Teks Ivanteyevka
- Temp Baran
- Titan Reutov
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Minsk
- Torpedo Mogilyov
- Torpedo Riga
- Torpedo Shadrinsk
- Traktor Bobruisk
- Traktor Volgograd
- Trubnik Nikopol
- Tsementnik Komsomolski
- TsOR Frunze
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Van Charentsavan
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Volga-Prialit Reutov
- Vympel Kaliningrad
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zorky Krasnogorsk
- Zvezda Nikolayev