Leagues and Clubs of Soviet Union1990
Vysshaya Liga (1. League)
- 1. Dinamo Kiev
- 2. CSKA Moskva
- 3. Dinamo Moskva
- 4. Torpedo Moskva
- 5. Spartak Moskva
- 6. Dnepr Dnepropetrovsk
- 7. Ararat Yerevan
- 8. Shakhtyor Donetsk
- 9. Chernomorets Odessa
- 10. Pamir Dushanbe
- 11. Metallist Kharkov
- 12. Dinamo Minsk
- 13. Rotor Volgograd
- 14. Zhalgiris Vilnyus
Pervaya Liga (2. League)
- 1. Spartak Ordzhonikidze
- 2. Pakhtakor Tashkent
- 3. Metallurg Zaporozhye
- 4. Lokomotiv Moskva
- 5. Dinamo Stavropol
- 6. Shinnik Yaroslavl
- 7. Nistru Kishinyov
- 8. Neftchi Baku
- 9. Tavria Simferopol
- 10. Fakel Voronezh
- 11. Geolog Tyumen
- 12. Dinamo Sukhumi
- 13. Tiras Tiraspol
- 14. Kotayk Abovyan
- 15. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 16. Lokomotiv Nizhny Novgorod
- 17. Kayrat Alma-Ata
- 18. Zenit Leningrad
- 19. Kuban Krasnodar
- 20. Kuzbass Kemerovo
Vtoraya Liga - Zona Tsentr (3. League)
- 1. Uralmash Sverdlovsk
- 2. Tekstilshchik Kamyshin
- 3. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 4. Metallurg Lipetsk
- 5. Kyapaz Kirovabad
- 6. Tsement Novorossiysk
- 7. Druzhba Maykop
- 8. Torpedo Ryazan
- 9. Dinamo Bryansk
- 10. Zvezda Perm
- 11. Goyazan Kazakh
- 12. Torpedo Vladimir
- 13. Terek Grozny
- 14. Gastello Ufa
- 15. Zenit Izhevsk
- 16. Nart Cherkessk
- 17. Torpedo Volzhsky
- 18. Sokol Saratov
- 19. Mashuk Pyatigorsk
- 20. SKA Rostov-na-Donu
- 21. Zarya Kaluga
- 22. Volgar Astrakhan
Vtoraya Liga - Zona Vostok (3. League)
- 1. Neftyanik Fergana
- 2. Novbakhor Namangan
- 3. Okean Nakhodka
- 4. Amur Blagoveshchensk
- 5. Meliorator Chimkent
- 6. Khimik Dzhambul
- 7. Avtomobilist Kokand
- 8. Kopet-Dag Ashkhabad
- 9. Alga Frunze
- 10. Traktor Pavlodar
- 11. Zvezda Irkutsk
- 12. Sogdiana Dzhizak
- 13. Dinamo Barnaul
- 14. Shakhtyor Karaganda
- 15. Vakhsh Kurgan-Tyube
- 16. Tselinnik Tselinograd
- 17. Ekibastuzets Ekibastuz
- 18. Surkhan Termez
- 19. Kaysar Kzyl-Orda
- 20. Irtysh Omsk
- 21. Zarafshan Navoi
- 22. Spartak Andizhan
Vtoraya Liga - Zona Zapad (3. League)
- 1. Bukovina Chernovtsy
- 2. Daugava Riga
- 3. Karpaty Lvov
- 4. Niva Ternopol
- 5. Niva Vinnitsa
- 6. SKA Odessa
- 7. Zarya Lugansk
- 8. Spartak Nalchik
- 9. Dinamo Brest
- 10. Kremen Kremenchug
- 11. Zarya Beltsy
- 12. Vorskla Poltava
- 13. Dnepr Mogilyov
- 14. Galichina Drogobych
- 15. Khimik Grodno
- 16. Start Ulyanovsk
- 17. Volyn Lutsk
- 18. Lori Kirovakan
- 19. Iskra Smolensk
- 20. Zakarpatye Uzhgorod
- 21. Baltika Kaliningrad
- 22. Shirak Leninakan
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona I (4. League)
- 1. Torpedo Zaporozhye
- 2. Sudostroitel Nikolayev
- 3. Avangard Rovno
- 4. Polesye Zhitomir
- 5. Kristall Kherson
- 6. Neftyanik Akhtyrka
- 7. Prikarpatye Ivano-Frankovsk
- 8. Shakhtyor Pavlograd
- 9. Dinamo Belaya Tserkov
- 10. Kolos Nikopol
- 11. SKA Kiev
- 12. Desna Chernigov
- 14. Podolye Khmelnitsky
- 15. Krivbass Krivoy Rog
- 16. Dnepr Cherkassy
- 17. Okean Kerch
- 18. Mayak Kharkov
- 19. Zvezda Kirovograd
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona II (4. League)
- 1. Ararat-2 Yerevan
- 3. FK Spitak
- 4. Artsakh Stepanakert
- 5. FK Kapan
- 6. Malatia Yerevan
- 7. Zvartnots Echmiadzin
- 8. Koshkagorts Yerevan
- 10. Zoravan Yegvard
- 11. SKIF Yerevan
- 12. Nairi Yerevan
- 14. Mush Charentsavan
- 15. Impuls Dilizhan
- 17. Alashkert Martuni
- 18. Kasakh Ashtarak
- 19. Almaz Yerevan
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona III (4. League)
- 1. Karabakh Agdam
- 2. Khazar Sumgait
- 3. Araz Nakhichevan
- 4. Khazar Lenkoran
- 5. Stroitel Baku
- 6. Araz Baku
- 8. Inshaatchi Shemakha
- 10. Kyur Mingechaur
- 13. Dashgyn Zakataly
- 16. Shirvan Kyurdamir
- 17. Avtomobilist Yevlakh
- 18. Plastik Salyany
- 19. Gyandzhlik Baku
- 21. Oguz Tauz
- 24. MCOP-Termist Baku
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona IV (4. League)
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona IX (4. League)
- 1. Nurafshon Bukhara
- 2. Kasansayets Kasansay
- 3. FK Yangier
- 4. Dinamo Samarkand
- 5. FK Chirchik
- 6. FK Khudzhand
- 7. Traktor Tashkent
- 8. Alay Osh
- 9. Yoshlik Turakurgan
- 10. Akhal Akdashayak
- 11. Merv Mary
- 12. Regar Tursun-Zade
- 13. Sverdlovets Tashkentskaya
- 14. Tselinnik Turtkul
- 15. Shakhtyor Angren
- 16. Aralvodstroevets Nukus
- 17. Dzheykhun Urgench
- 18. Nebitchi Nebit-Dag
- 19. Geolog Karshi
- 20. Sherdor Samarkand
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona V (4. League)
- 1. Asmaral Moskva
- 2. Tigina Bendery
- 4. Salyut Belgorod
- 5. Spartak Tambov
- 6. Saturn Ramenskoye
- 7. Gomselmash Gomel
- 10. Khimik Dzerzhinsk
- 11. Spartak Oryol
- 12. Kuban Barannikovsky
- 13. Avangard Kursk
- 15. Arsenal Tula
- 17. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona VI (4. League)
- 1. Volga Tver
- 2. KIM Vitebsk
- 3. Tekstilshchik Ivanovo
- 4. RAF Yelgava
- 6. Mashinostroitel Pskov
- 7. Olimpia Liepaya
- 8. Dinamo-2 Moskva
- 9. Kirovets Leningrad
- 10. Spartak Kostroma
- 11. Dinamo Leningrad
- 14. Dinamo Vologda
- 15. CSKA-2 Moskva
- 16. Zvezda Moskva
- 17. Spartak Petrozavodsk
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona VII (4. League)
- 1. KamAZ Naberezhnye Chelny
- 2. Lada Tolyatti
- 3. Rubin Kazan
- 4. Druzhba Yoshkar-Ola
- 5. Torpedo Miass
- 6. Zenit Chelyabinsk
- 7. Dinamo Kirov
- 8. Stal Cheboksary
- 9. Uralets Nizhny Tagil
- 10. Metallurg Magnitogorsk
- 11. Zauralye Kurgan
- 12. Svetotekhnika Saransk
- 15. Gazovik Orenburg
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona VIII (4. League)
- 1. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 2. Zhetysu Taldy-Kurgan
- 3. Spartak Semipalatinsk
- 4. Aktyubinets Aktobe
- 5. Kustanayets Kustanay
- 6. Dzhezkazganets Dzhezkazgan
- 7. Montazhnik Turkestan
- 8. Gornyak Khromtau
- 9. Metallurg Ermak
- 10. Sokhibkor Khalkabad
- 11. Spartak Kokchetav
- 13. Ak-Kanat Uzur-Ganach
- 14. Aktau FK
- 15. Bulat Temirtau
- 16. Khimik Almalyk
- 17. Dostuk Sokuluk
Vtoraya Nizshaya Liga - Zona X (4. League)
unkown
- Arabkir Yerevan
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avey Agstafa
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Bagdadchi Bagdad
- Binokor Bukhara
- Bumazhnik Ezhva
- Dinamo Gagra
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Krasnodar
- Dinamo Omsk
- Dinamo Sokuluk
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yakutsk
- Dinamo Yerevan
- Druzhba Budyonnovsk
- Elektron Novgorod
- Elektron Romny
- Emalposuda Chernovtsy
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- FK Odintsovo
- Fosforit Kingisepp
- Fregat Pervomaysk
- Gauya Valmiera
- Gazovik Komarno
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Pavlograd
- Gornyak Uchaly
- Impuls Brest
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iskra Rybnitsa
- Karpaty Kamenka-Bugskaya
- Kaspiy Kaspiysk
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Novomoskovsk
- Khimik Severodonetsk
- Khimik Svetlogorsk
- Khisar Shakhrisabz
- Khosilot Farkhar
- Kirovets Makeyevka
- Kolos Mironovka
- Kolos Timashyovsk
- Kord Balakovo
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- Latgale Rezekne
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Omsk
- Luch Minsk
- Mashinostroitel Tula
- MCOP-Metallurg Verkhniaya Pyshma
- Meliorator Kakhovka
- MELZ Moskva
- Metallurg Dneprodzerzhinsk
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Molodechno
- Metallurg Novotroitsk
- Metallurg Zlatoust
- Meteor Simferopol
- Moskvich Moskva
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Niva Samokhvalovichi
- Novator Mariupol
- Obuvshchik Lida
- Olimpia Alma-Ata
- Olimpia Volgograd
- Orbita Minsk
- Orzu Shakhrinav
- Pakhtachi Gulistan
- Pakhtakor Proletarsk
- Pedinstitut Brest
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Prometey Yerevan
- Rassvet Krasnoyarsk
- Rus Volgograd
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Shakhrikhonchi Shakhrikhan
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Sherstyanik Nevinnomyssk
- Shinnik Bobruisk
- Signal Chelyabinsk
- Sitora Dushanbe
- SKChF Sevastopol
- SKIF Dushanbe
- SKIF-RShVSM Minsk
- Smena Moskva
- Sodovik Sterlitamak
- Sokhibkor Dushanbe
- Sokol Rovenki
- Spartak Kharkov
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Oktemberyan
- Spartak Sambor
- Sperantsa Drokia
- Sputnik Minsk
- Stakhanovets Stakhanov
- Start Tashkent
- Stroitel Daugavpils
- Stroitel Kokchetav
- Stroitel Severodvinsk
- Stroitel Starye Dorogi
- Sula Lubny
- Svetogorets Svetogorsk
- Svetotekhnika Riga
- Teks Ivanteyevka
- Temp Baran
- Titan Reutov
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Minsk
- Torpedo Mogilyov
- Torpedo Shadrinsk
- Traktor Bobruisk
- Traktor Volgograd
- Trubnik Nikopol
- Tsementnik Komsomolski
- TsOR Frunze
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Umid Tashkent
- Van Charentsavan
- Vaynakh Shali
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Volga-Prialit Reutov
- Volochanin Vyshny Volochyok
- Vympel Kaliningrad
- Zangezur Goris
- Zhemchuzhina Sochi
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zorky Krasnogorsk
- Zvezda Nikolayev
- Zvezda Yavorov