Leagues and Clubs of Soviet Union1989
Vysshaya Liga (1. League)
- 1. Spartak Moskva
- 2. Dnepr Dnepropetrovsk
- 3. Dinamo Kiev
- 4. Zhalgiris Vilnyus
- 5. Torpedo Moskva
- 6. Chernomorets Odessa
- 7. Metallist Kharkov
- 8. Dinamo Moskva
- 9. Dinamo Minsk
- 10. Rotor Volgograd
- 11. Dinamo Tbilisi
- 12. Ararat Yerevan
- 13. Pamir Dushanbe
- 14. Shakhtyor Donetsk
- 15. Lokomotiv Moskva
- 16. Zenit Leningrad
Pervaya Liga (2. League)
- 1. CSKA Moskva
- 2. Guria Lanchkhuti
- 3. Kayrat Alma-Ata
- 4. Dinamo Stavropol
- 5. Fakel Voronezh
- 6. Tavria Simferopol
- 7. Metallurg Zaporozhye
- 8. Neftchi Baku
- 9. Kotayk Abovyan
- 10. Nistru Kishinyov
- 11. Geolog Tyumen
- 12. Pakhtakor Tashkent
- 13. Torpedo Kutaisi
- 14. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 15. Kuzbass Kemerovo
- 16. Shinnik Yaroslavl
- 17. Spartak Ordzhonikidze
- 18. Dinamo Batumi
- 19. Kuban Krasnodar
- 20. SKA Rostov-na-Donu
- 21. Daugava Riga
- 22. SKA-Karpaty Lvov
Vtoraya Liga - Zona I (3. League)
- 1. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 2. Sokol Saratov
- 3. Torpedo Ryazan
- 4. Torpedo Vladimir
- 5. Zarya Kaluga
- 6. Iskra Smolensk
- 7. Tekstilshchik Ivanovo
- 8. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- 9. Volga Kalinin
- 10. Saturn Ramenskoye
- 11. Dinamo Vologda
- 12. Dinamo-2 Moskva
- 13. Spartak Kostroma
- 15. Arsenal Tula
- 18. Zorky Krasnogorsk
- 19. Krasnaya Presnya Moskva
- 20. Chaika-CSKA-2 Moskva
- 21. EShVSM Moskva
Vtoraya Liga - Zona II (3. League)
- 1. Lokomotiv Gorky
- 2. Uralmash Sverdlovsk
- 3. Zenit Izhevsk
- 4. Gastello Ufa
- 5. Zvezda Perm
- 6. Start Ulyanovsk
- 8. Zauralye Kurgan
- 9. Druzhba Yoshkar-Ola
- 10. Dinamo Kirov
- 11. Uralets Nizhny Tagil
- 12. Rubin Kazan
- 13. Torpedo Miass
- 14. Lada Tolyatti
- 15. Khimik Dzerzhinsk
- 16. Metallurg Magnitogorsk
- 17. Svetotekhnika Saransk
- 18. Stal Cheboksary
- 19. Strela Chelyabinsk
- 20. MCOP-Metallurg Verkhniaya Pyshma
Vtoraya Liga - Zona III (3. League)
- 1. Tsement Novorossiysk
- 2. Mashuk Pyatigorsk
- 3. Terek Grozny
- 4. Volgar Astrakhan
- 5. Druzhba Maykop
- 6. Lori Kirovakan
- 7. Spartak Nalchik
- 8. Torpedo Taganrog
- 9. Spartak Oryol
- 10. Spartak Anapa
- 11. Shirak Leninakan
- 12. FK Spitak
- 13. Uralan Elista
- 14. Khimik Belorechensk
- 15. Salyut Belgorod
- 17. Avangard Kursk
- 18. Shakhtyor Shakhty
- 19. Prometey Yerevan
- 20. Spartak Oktemberyan
- 22. Luch Azov
Vtoraya Liga - Zona IV (3. League)
- 1. Irtysh Omsk
- 2. Zvezda Irkutsk
- 3. Dinamo Barnaul
- 4. Okean Nakhodka
- 5. Amur Blagoveshchensk
- 6. Luch Vladivostok
- 7. Lokomotiv Chita
- 8. Chkalovets Novosibirsk
- 9. Metallurg Novokuznetsk
- 10. Tom Tomsk
- 12. SKA Khabarovsk
- 14. Avtomobilist Krasnoyarsk
- 15. Amur Komsomolsk-na-Amure
- 18. Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- 19. Sayany Abakan
Vtoraya Liga - Zona IX (3. League)
- 1. Dinamo Sukhumi
- 2. Kolkheti Poti
- 3. Tekstilshchik Kamyshin
- 4. Lokomotiv Samtredia
- 5. Kolkheti Khobi
- 6. Dila Gori
- 7. Nart Cherkessk
- 8. Goyazan Kazakh
- 9. Kyapaz Kirovabad
- 10. Zvezda Gorodishche
- 11. Karabakh Agdam
- 12. Mertskhali Ozurgeti
- 13. Metallurg Rustavi
- 14. Khazar Lenkoran
- 14. Khazar Sumgait
- 15. Torpedo Volzhsky
- 16. Lokomotiv Mineralnye Vody
- 17. Dinamo Makhachkala
- 19. Atommash Volgodonsk
- 20. Shevardeni Tbilisi
- 21. MCOP-Termist Baku
- 22. MCOP-Lokomotiv Tbilisi
Vtoraya Liga - Zona V (3. League)
- 1. Tekstilshchik Tiraspol
- 2. Dinamo Bryansk
- 3. Karpaty Lvov
- 4. Baltika Kaliningrad
- 5. Metallurg Lipetsk
- 6. Artsakh Stepanakert
- 7. Dinamo Brest
- 8. Atlantas Klaypeda
- 9. Dnepr Mogilyov
- 10. Khimik Grodno
- 11. Zarya Beltsy
- 12. Spartak Tambov
- 13. KIM Vitebsk
- 14. Gomselmash Gomel
- 15. Kirovets Leningrad
- 16. Tigina Bendery
- 17. Desna Chernigov
- 18. RVShSM-RAF Yelgava
- 19. Zveynieks Liepaya
- 20. Sport Tallin
- 21. Dinamo Leningrad
- 22. Inkaras Kaunas
Vtoraya Liga - Zona VI (3. League)
- 1. Volyn Lutsk
- 2. Bukovina Chernovtsy
- 3. Niva Ternopol
- 4. Zarya Voroshilovgrad
- 5. Niva Vinnitsa
- 6. Kremen Kremenchug
- 7. SKA Odessa
- 8. Vorskla Poltava
- 9. Zakarpatye Uzhgorod
- 10. Krivbass Krivoy Rog
- 11. Podolye Khmelnitsky
- 12. Kolos Nikopol
- 13. Torpedo Zaporozhye
- 14. Zvezda Kirovograd
- 15. Polesye Zhitomir
- 16. Neftyanik Akhtyrka
- 17. Dnepr Cherkassy
- 18. Sudostroitel Nikolayev
- 19. Avangard Rovno
- 20. Mayak Kharkov
- 21. Prikarpatye Ivano-Frankovsk
- 23. Dinamo Belaya Tserkov
- 24. Okean Kerch
- 25. Kristall Kherson
- 26. Shakhtyor Pavlograd
- 27. Novator Mariupol
Vtoraya Liga - Zona VII (3. League)
- 1. Neftyanik Fergana
- 2. Novbakhor Namangan
- 3. Yoshlik Dzhizak
- 4. Vakhsh Kurgan-Tyube
- 5. Avtomobilist Kokand
- 6. Spartak Andizhan
- 7. Surkhan Termez
- 8. Kopet-Dag Ashkhabad
- 9. Araz Nakhichevan
- 10. Zarafshan Navoi
- 11. Kasansayets Kasansay
- 12. Traktor Tashkent
- 13. Dinamo Samarkand
- 14. Tselinnik Turtkul
- 15. FK Yangier
- 16. Dzheykhun Urgench
- 17. Akhal Akdashayak
- 18. Khodzhent Leninabad
- 20. SKA-RShVSM Tashkentskaya
- 21. Sokhibkor Khalkabad
Vtoraya Liga - Zona VIII (3. League)
- 1. Traktor Pavlodar
- 2. Alga Frunze
- 3. Tselinnik Tselinograd
- 4. Meliorator Chimkent
- 5. Shakhtyor Karaganda
- 6. Khimik Dzhambul
- 7. Meliorator Kzyl-Orda
- 8. Ekibastuzets Ekibastuz
- 9. Spartak Semipalatinsk
- 10. Aktyubinets Aktobe
- 12. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 13. Alay Osh
- 14. Dzhezkazganets Dzhezkazgan
- 15. Zhetysu Taldy-Kurgan
- 16. Avangard Petropavlovsk
- 18. RShVShM Alma-Ata
unkown
- 9 Maya Riga
- Alazani Gurdzhaani
- Algeti Marneuli
- Amirani Ochamchira
- Amudarya Nukus
- Arabkir Yerevan
- Araz Baku
- Atletas Kaunas
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Avtomobilist Mingechaur
- Banga Kaunas
- Binokor Bukhara
- Bulat Temirtau
- Bumazhnik Ezhva
- Chikhura Sachkhere
- Dashgyn Zakataly
- Dinamo Gagra
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Omsk
- Dinamo Sokuluk
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Dinamo Zugdidi
- Druzhba Budyonnovsk
- Dvigatel Tallin
- Egrisi Tskhakaya
- Ekranas Panevezhys
- Elektron Novgorod
- Elektron Romny
- Emalposuda Chernovtsy
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- FK Kapan
- FK Odintsovo
- Fosforit Kingisepp
- Fregat Pervomaysk
- Gantiadi Kaspi
- Gauya Valmiera
- Gazovik Orenburg
- Geolog Karshi
- Golubaya Niva Slavyansk-na-Kubani
- Gorgaz Rostov-na-Donu
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Nikolsky
- Gornyak Pavlograd
- Gornyak Uchaly
- Granitas Klaypeda
- Gyandzhlik Baku
- Imedi Tbilisi
- Impuls Brest
- Impuls Dilizhan
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iskra Rybnitsa
- Iveria Khashuri
- Kakheti Telavi
- Kalakombinaat Pyarnu
- Karpaty Kamenka-Bugskaya
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Novomoskovsk
- Khimik Severodonetsk
- Khimik Svetlogorsk
- Khisar Shakhrisabz
- Khosilot Farkhar
- Kirovets Makeyevka
- Kolos Mironovka
- Kolos Timashyovsk
- Kord Balakovo
- Koshkagorts Yerevan
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- Kuban Barannikovsky
- Latvia Molodezhnaya Riga
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Omsk
- Luch Minsk
- Madneuli Bolnisi
- Mashinostroitel Pskov
- Mastis Telshyay
- Meliorator Kakhovka
- MELZ Moskva
- Mertskhali Makharadze
- Metallurg Almalyk
- Metallurg Dneprodzerzhinsk
- Metallurg Ermak
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Molodechno
- Metallurg Zlatoust
- Meteor Simferopol
- Montazhnik Tyumen
- Morkinali Tbilisi
- Moskvich Moskva
- Mretebi Tbilisi
- Mush Charentsavan
- MVO Smolensk
- Mziuri Gali
- Nairi Yerevan
- Narimanovets Bagat
- Nebitchi Nebit-Dag
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Niva Samokhvalovichi
- Noorus Tallin
- Norma Tallin
- Nurafshon Bukhara
- Obuvshchik Lida
- Oguz Tauz
- Olimpia Ashtarak
- Olimpia Volgograd
- Orbita Minsk
- Orzu Shakhrinav
- Pakhtachi Gulistan
- Pazhanga Vilnyus
- Pedinstitut Brest
- Plastik Salyany
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Progress Chernyakhovsk
- RAF Yelgava
- Rassvet Krasnoyarsk
- Sakharnik Chortkov
- Samegrelo Chkhorotsku
- Samgurali Tskhaltubo
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Shadrevani-83 Tskhaltubo
- Shakhrikhonchi Shakhrikhan
- Shakhtyor Angren
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Leninsk-Kuznetsky
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shinnik Bobruisk
- Shirvan Kyurdamir
- Shukura Kobuleti
- Signal Chelyabinsk
- Sirius Klaypeda
- SKA Kiev
- SKA Tbilisi
- SKChF Sevastopol
- SKIF Dushanbe
- SKIF Minsk
- SKIF Yerevan
- Smena Moskva
- Sodovik Sterlitamak
- Sokol Rovenki
- Soyuz Moskva
- Spartak Kharkov
- Spartak Kokchetav
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Sperantsa Drokia
- Sputnik Minsk
- Stakhanovets Stakhanov
- Start Tashkent
- Stroitel Baku
- Stroitel Daugavpils
- Stroitel Kokchetav
- Stroitel Severodvinsk
- Stroitel Starye Dorogi
- Sula Lubny
- Sulori Vani
- Svetotekhnika Riga
- Tauras Taurage
- Teks Ivanteyevka
- Tekstilschik Baranovichi
- Temp Baran
- Tempo Tallin
- TFMK Tallin
- Torpedo Armavir
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Minsk
- Torpedo Mogilyov
- Torpedo Rezekne
- Torpedo Riga
- Torpedo Shadrinsk
- Traktor Bobruisk
- Traktor Volgograd
- Trubnik Nikopol
- Tsementnik Komsomolski
- TsOR Frunze
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Utenis Utena
- Vaynakh Shali
- VAZ/Zhiguli Tallin
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Vilyandi Linnameeskond
- Volga-Prialit Reutov
- Volochanin Vyshny Volochyok
- Vympel Kaliningrad
- Yoshlik Turakurgan
- Zangezur Goris
- Zhemchuzhina Sochi
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zoravan Yegvard
- Zvartnots Echmiadzin
- Zvezda Berdichev
- Zvezda Nikolayev
- Zvezda Tallin
- Zvezda Yavorov