Leagues and Clubs of Soviet Union1986
Vysshaya Liga (1. League)
- 1. Dinamo Kiev
- 2. Dinamo Moskva
- 3. Spartak Moskva
- 4. Zenit Leningrad
- 5. Dinamo Tbilisi
- 6. Shakhtyor Donetsk
- 7. Kayrat Alma-Ata
- 8. Zhalgiris Vilnyus
- 9. Torpedo Moskva
- 10. Dinamo Minsk
- 11. Dnepr Dnepropetrovsk
- 12. Metallist Kharkov
- 13. Neftchi Baku
- 14. Ararat Yerevan
- 15. Chernomorets Odessa
- 16. Torpedo Kutaisi
Pervaya Liga (2. League)
- 1. CSKA Moskva
- 2. Guria Lanchkhuti
- 3. Daugava Riga
- 4. SKA-Karpaty Lvov
- 5. Pamir Dushanbe
- 6. Lokomotiv Moskva
- 7. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 8. Rotor Volgograd
- 9. Kolos Nikopol
- 10. Fakel Voronezh
- 11. Dinamo Batumi
- 12. Metallurg Zaporozhye
- 13. Kuzbass Kemerovo
- 14. Shinnik Yaroslavl
- 15. SKA Rostov-na-Donu
- 16. Spartak Ordzhonikidze
- 17. Pakhtakor Tashkent
- 18. Dinamo Stavropol
- 19. Kotayk Abovyan
- 20. Kuban Krasnodar
- 21. SKA Khabarovsk
- 22. Iskra Smolensk
- 23. Atlantas Klaypeda
- 24. Nistru Kishinyov
Vtoraya Liga - Zona I (3. League)
- 1. Krasnaya Presnya Moskva
- 2. Arsenal Tula
- 3. Zarya Kaluga
- 4. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- 5. Zorky Krasnogorsk
- 6. Tekstilshchik Ivanovo
- 7. Spartak Kostroma
- 8. Dinamo Vologda
- 10. FShM Moskva
- 12. Torpedo Vladimir
- 13. Volga Kalinin
- 14. Spartak Ryazan
- 15. CSKA-2 Moskva
- 16. Dinamo-2 Moskva
Vtoraya Liga - Zona II (3. League)
- 1. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 3. Zvezda Perm
- 4. Uralmash Sverdlovsk
- 5. Rubin Kazan
- 6. Khimik Dzerzhinsk
- 8. Dinamo Kirov
- 9. Torpedo Kurgan
- 10. Uralets Nizhny Tagil
- 11. Metallurg Magnitogorsk
- 12. Svetotekhnika Saransk
- 13. Stal Cheboksary
- 14. Lokomotiv Chelyabinsk
- 15. Gastello Ufa
- 16. Turbina Brezhnev
- 17. Druzhba Yoshkar-Ola
Vtoraya Liga - Zona III (3. League)
- 1. Sokol Saratov
- 2. Druzhba Maykop
- 3. Uralan Elista
- 4. Atommash Volgodonsk
- 5. Terek Grozny
- 6. Torpedo Taganrog
- 7. Spartak Nalchik
- 8. Lokomotiv Mineralnye Vody
- 9. Mashuk Pyatigorsk
- 10. Tsement Novorossiysk
- 11. Nart Cherkessk
- 12. Torpedo Volzhsky
- 13. Volgar Astrakhan
- 14. Dinamo Makhachkala
- 15. Salyut Belgorod
- 16. Start Ulyanovsk
Vtoraya Liga - Zona IV (3. League)
- 1. Geolog Tyumen
- 2. Irtysh Omsk
- 3. Dinamo Barnaul
- 4. Zvezda Irkutsk
- 5. Okean Nakhodka
- 6. Amur Blagoveshchensk
- 8. Metallurg Novokuznetsk
- 9. Lokomotiv Chita
- 11. Amur Komsomolsk-na-Amure
- 12. Manometr Tomsk
- 13. Luch Vladivostok
- 14. Avtomobilist Krasnoyarsk
Vtoraya Liga - Zona IX (3. League)
- 1. Kyapaz Kirovabad
- 2. Dinamo Sukhumi
- 3. Dila Gori
- 4. Kolkheti Poti
- 5. Spartak Oktemberyan
- 6. Gyandzhlik Baku
- 7. Lokomotiv Samtredia
- 8. Avtomobilist Mingechaur
- 9. Karabakh Stepanakert
- 10. Metallurg Rustavi
- 11. Araz Nakhichevan
- 13. Kolkhozchi Ashkhabad
- 14. Lokomotiv Tbilisi
- 15. Shirak Leninakan
- 16. Olimpia Ashtarak
Vtoraya Liga - Zona V (3. League)
- 1. Metallurg Lipetsk
- 2. Tekstilshchik Tiraspol
- 3. Avangard Kursk
- 4. Spartak Tambov
- 5. Dnepr Mogilyov
- 6. Khimik Grodno
- 7. Dinamo Brest
- 8. Gomselmash Gomel
- 9. Spartak Oryol
- 10. Sport Tallin
- 11. Zveynieks Liepaya
- 12. Dinamo Bryansk
- 13. Baltika Kaliningrad
- 14. Zarya Beltsy
- 15. Dinamo Leningrad
- 16. Vityaz Vitebsk
Vtoraya Liga - Zona VI (3. League)
- 1. Zarya Voroshilovgrad
- 2. Tavria Simferopol
- 3. SKA Kiev
- 4. Niva Ternopol
- 5. Torpedo Lutsk
- 6. Krivbass Krivoy Rog
- 7. Niva Vinnitsa
- 8. Podolye Khmelnitsky
- 9. Torpedo Zaporozhye
- 10. Zakarpatye Uzhgorod
- 11. Avangard Rovno
- 12. Sudostroitel Nikolayev
- 13. SKA Odessa
- 14. Okean Kerch
- 15. Bukovina Chernovtsy
- 16. Dinamo Irpen
- 17. Prikarpatye Ivano-Frankovsk
- 18. Shakhtyor Gorlovka
- 19. Neftyanik Akhtyrka
- 20. Spartak Zhitomir
- 21. Zvezda Kirovograd
- 22. Mayak Kharkov
- 23. Desna Chernigov
- 24. Shakhtyor Pavlograd
- 25. Kristall Kherson
- 26. Novator Zhdanov
- 27. Atlantika Sevastopol
- 28. Stakhanovets Stakhanov
Vtoraya Liga - Zona VII (3. League)
- 1. Sokhibkor Khalkabad
- 2. Neftyanik Fergana
- 3. Dinamo Samarkand
- 4. Pakhtakor Andizhan
- 5. Avtomobilist Namangan
- 6. Kasansayets Kasansay
- 8. Khodzhent Leninabad
- 9. Khorezm Khanka
- 10. Tselinnik Turtkul
- 11. Surkhan Termez
- 12. Zarafshan Navoi
- 13. Alay Osh
- 14. Yoshlik Dzhizak
- 15. Alga Frunze
- 16. Vakhsh Kurgan-Tyube
- 17. Shakhtyor Angren
- 18. FK Yangier
- 19. Geolog Karshi
Vtoraya Liga - Zona VIII (3. League)
- 1. Meliorator Chimkent
- 2. Khimik Dzhambul
- 3. Tselinnik Tselinograd
- 5. Shakhtyor Karaganda
- 6. Spartak Semipalatinsk
- 7. Aktyubinets Aktobe
- 8. Traktor Pavlodar
- 9. Zhetysu Taldy-Kurgan
- 10. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 11. Meliorator Kzyl-Orda
- 12. Ekibastuzets Ekibastuz
- 13. Torpedo Kokchetav
- 14. Dzhezkazganets Dzhezkazgan
- 15. SKIF Alma-Ata
unkown
- 9 Maya Riga
- Akhal Akdashayak
- Alazani Gurdzhaani
- Algeti Marneuli
- Amirani Ochamchira
- Amudarya Nukus
- Arabkir Yerevan
- Araz Baku
- Atletas Kaunas
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avangard Petropavlovsk
- Avtomobilist Borisov
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Banga Kaunas
- Binokor Bukhara
- Bulat Temirtau
- Bumazhnik Ezhva
- Bumazhnik Svetlogorsk
- Chaika Zelenodolsk
- Chikhura Sachkhere
- Chkalovets Novosibirsk
- Dashgyn Zakataly
- Dinamo Baku
- Dinamo Gagra
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Omsk
- Dinamo Sokuluk
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Dinamo Zugdidi
- Dnepr Cherkassy
- Druzhba Budyonnovsk
- Dvigatel Tallin
- Dvina Novopolotsk
- Egrisi Tskhakaya
- Ekranas Panevezhys
- Elektron Novgorod
- Elektron Romny
- Elektrotekhnik Tallin
- Elnias Shyaulyai
- Emalposuda Chernovtsy
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- FK Odintsovo
- Fosforit Kingisepp
- Fregat Pervomaysk
- Gantiadi Kaspi
- Gauya Valmiera
- Golubaya Niva Slavyansk-na-Kubani
- Gorgaz Rostov-na-Donu
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Nikolsky
- Gornyak Pavlograd
- Gornyak Uchaly
- Goyazan Kazakh
- Granitas Klaypeda
- Imedi Tbilisi
- Impuls Brest
- Impuls Dilizhan
- Inkaras Kaunas
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iskra Rybnitsa
- Iskra Yerevan
- Iveria Khashuri
- Kakheti Telavi
- Kalakombinaat Pyarnu
- Kauno Audinyai
- Khazar Lenkoran
- Khazar Sumgait
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Novomoskovsk
- Khimik Severodonetsk
- Khisar Shakhrisabz
- Khosilot Farkhar
- Kirovets Leningrad
- Kirovets Makeyevka
- Kolkheti Khobi
- Kolos Mironovka
- Kolos Timashyovsk
- Kommunarets Kommunarsk
- Kord Balakovo
- Koshkagorts Yerevan
- Krasny Oktyabr Moskva
- Kremen Kremenchug
- Krylya Sovetov Moskva
- Kuban Barannikovsky
- Latvia Molodezhnaya Riga
- Lernagorts Kapan
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Omsk
- Lori Kirovakan
- Luch Azov
- Luch Minsk
- Madneuli Bolnisi
- Mashinostroitel Pskov
- Mastis Telshyay
- MELZ Moskva
- Mertskhali Makharadze
- Metallurg Almalyk
- Metallurg Dneprodzerzhinsk
- Metallurg Ermak
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Zlatoust
- Meteor Simferopol
- Montazhnik Tyumen
- Morkinali Tbilisi
- Moskvich Moskva
- Mush Charentsavan
- MVO Smolensk
- Mziuri Gali
- Nairi Yerevan
- Narimanovets Bagat
- Nebitchi Nebit-Dag
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Niva Samokhvalovichi
- Noorus Tallin
- Norma Tallin
- Obuvshchik Lida
- Oguz Tauz
- Orbita Minsk
- Orzu Shakhrinav
- Pakhtachi Gulistan
- Pazhanga Vilnyus
- Pedinstitut Brest
- Pishchemash Kishinyov
- Plastik Salyany
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Progress Chernyakhovsk
- Rassvet Krasnoyarsk
- Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- Sakharnik Chortkov
- Samegrelo Chkhorotsku
- Samgurali Tskhaltubo
- Saturn Ramenskoye
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Shadrevani-83 Tskhaltubo
- Shakhrikhanets Shakhrikhan
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shevardeni Tbilisi
- Shinnik Bobruisk
- Shukura Kobuleti
- Signal Chelyabinsk
- Sirius Klaypeda
- SKA Tbilisi
- SKA-RShVSM Tashkentskaya
- SKChF Sevastopol
- SKIF Dushanbe
- SKIF Minsk
- SKIF Yerevan
- Smena Moskva
- Sokol Rovenki
- Soyuz Moskva
- Spartak Kharkov
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Sperantsa Drokia
- Sputnik Minsk
- Start Tashkent
- Strela Chelyabinsk
- Stroitel Baku
- Stroitel Cherepovets
- Stroitel Daugavpils
- Stroitel Kokchetav
- Stroitel Severodvinsk
- Sula Lubny
- Sulori Vani
- Tauras Taurage
- Tekstilschik Baranovichi
- Tekstilshchik Kamyshin
- Temp Baran
- Tempo Tallin
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Miass
- Torpedo Minsk
- Torpedo Mogilyov
- Torpedo Riga
- Torpedo Shadrinsk
- Traktor Bobruisk
- Traktor Tashkent
- Traktor Volgograd
- Trubnik Nikopol
- TsOR Frunze
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Utenis Utena
- Vaynakh Shali
- VAZ/Zhiguli Tallin
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Vilyandi Linnameeskond
- Volga-Prialit Reutov
- Vorskla Poltava
- Vympel Kaliningrad
- Vympel Starye Dorogi
- Yoshkuch Bukhara
- Yoshlik Turakurgan
- Zangezur Goris
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zoravan Yegvard
- Zvezda Berdichev
- Zvezda Nikolayev
- Zvezda Tallin
- Zvezda Ventspils
- Zvezda Yavorov