Leagues and Clubs of Soviet Union1985
Vysshaya Liga (1. League)
- 1. Dinamo Kiev
- 2. Spartak Moskva
- 3. Dnepr Dnepropetrovsk
- 4. Dinamo Minsk
- 5. Torpedo Moskva
- 6. Zenit Leningrad
- 7. Zhalgiris Vilnyus
- 8. Dinamo Tbilisi
- 9. Kayrat Alma-Ata
- 10. Metallist Kharkov
- 11. Torpedo Kutaisi
- 12. Shakhtyor Donetsk
- 13. Ararat Yerevan
- 14. Dinamo Moskva
- 15. Chernomorets Odessa
- 16. Neftchi Baku
- 17. Fakel Voronezh
- 18. SKA Rostov-na-Donu
Pervaya Liga (2. League)
- 1. Daugava Riga
- 2. CSKA Moskva
- 3. SKA-Karpaty Lvov
- 4. Pamir Dushanbe
- 5. Kolos Nikopol
- 6. Lokomotiv Moskva
- 7. Shinnik Yaroslavl
- 8. Rotor Volgograd
- 9. SKA Khabarovsk
- 10. Kotayk Abovyan
- 11. Dinamo Batumi
- 12. Dinamo Stavropol
- 13. Metallurg Zaporozhye
- 14. Pakhtakor Tashkent
- 15. Kuzbass Kemerovo
- 16. Spartak Ordzhonikidze
- 17. Guria Lanchkhuti
- 18. Kuban Krasnodar
- 19. Nistru Kishinyov
- 20. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 21. Iskra Smolensk
- 22. Zvezda Dzhizak
Vtoraya Liga - Zona I (3. League)
- 1. Dinamo Bryansk
- 2. Zorky Krasnogorsk
- 3. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- 4. Arsenal Tula
- 5. Zarya Kaluga
- 6. Tekstilshchik Ivanovo
- 7. Krasnaya Presnya Moskva
- 8. Spartak Kostroma
- 9. Dinamo Vologda
- 10. Stroitel Cherepovets
- 11. Spartak Ryazan
- 12. FShM Moskva
- 13. Torpedo Vladimir
- 15. Dinamo Kashira
- 17. Volga Kalinin
Vtoraya Liga - Zona II (3. League)
- 1. Zvezda Perm
- 2. Uralmash Sverdlovsk
- 3. Dinamo Kirov
- 4. Uralets Nizhny Tagil
- 5. Metallurg Magnitogorsk
- 6. Gastello Ufa
- 7. Rubin Kazan
- 8. Lokomotiv Chelyabinsk
- 9. Svetotekhnika Saransk
- 10. Khimik Dzerzhinsk
- 12. Druzhba Yoshkar-Ola
- 14. Turbina Brezhnev
- 15. Stal Cheboksary
Vtoraya Liga - Zona III (3. League)
- 1. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 2. Spartak Nalchik
- 3. Sokol Saratov
- 4. Uralan Elista
- 5. Atommash Volgodonsk
- 6. Terek Grozny
- 7. Druzhba Maykop
- 8. Mashuk Pyatigorsk
- 9. Torpedo Volzhsky
- 10. Tsement Novorossiysk
- 11. Nart Cherkessk
- 12. Volgar Astrakhan
- 13. Torpedo Taganrog
- 14. Dinamo Makhachkala
- 15. Salyut Belgorod
Vtoraya Liga - Zona IV (3. League)
- 1. Geolog Tyumen
- 2. Zvezda Irkutsk
- 3. Irtysh Omsk
- 5. Metallurg Novokuznetsk
- 7. Dinamo Barnaul
- 8. Manometr Tomsk
- 9. Luch Vladivostok
- 10. Avtomobilist Krasnoyarsk
- 11. Lokomotiv Chita
- 12. Amur Komsomolsk-na-Amure
- 14. Amur Blagoveshchensk
Vtoraya Liga - Zona IX (3. League)
- 1. Mertskhali Makharadze
- 2. Kyapaz Kirovabad
- 3. Spartak Oktemberyan
- 4. Kolkhozchi Ashkhabad
- 5. Karabakh Stepanakert
- 6. Gyandzhlik Baku
- 7. Dinamo Sukhumi
- 8. Dila Gori
- 9. Kolkheti Poti
- 10. Lokomotiv Samtredia
- 12. Avtomobilist Mingechaur
- 13. Lokomotiv Tbilisi
- 14. Shirak Leninakan
- 15. Araz Nakhichevan
- 16. Olimpia Ashtarak
Vtoraya Liga - Zona V (3. League)
- 1. Atlantas Klaypeda
- 2. Metallurg Lipetsk
- 3. Dnepr Mogilyov
- 4. Khimik Grodno
- 5. Avangard Kursk
- 6. Dinamo Brest
- 7. Zarya Beltsy
- 8. Sport Tallin
- 9. Avtomobilist Tiraspol
- 10. Spartak Tambov
- 11. Baltika Kaliningrad
- 12. Spartak Oryol
- 13. Zveynieks Liepaya
- 14. Vityaz Vitebsk
- 15. Gomselmash Gomel
- 16. Dinamo Leningrad
Vtoraya Liga - Zona VI (3. League)
- 1. Tavria Simferopol
- 2. Niva Vinnitsa
- 3. Sudostroitel Nikolayev
- 4. SKA Kiev
- 5. SKA Odessa
- 6. Zakarpatye Uzhgorod
- 7. Niva Ternopol
- 9. Bukovina Chernovtsy
- 10. Zvezda Kirovograd
- 11. Atlantika Sevastopol
- 12. Shakhtyor Gorlovka
- 13. Zarya Voroshilovgrad
- 14. Okean Kerch
- 15. Torpedo Lutsk
- 16. Krivbass Krivoy Rog
- 17. Kristall Kherson
- 18. Novator Zhdanov
- 19. Prikarpatye Ivano-Frankovsk
- 20. Dinamo Irpen
- 21. Desna Chernigov
- 22. Podolye Khmelnitsky
- 23. Avangard Rovno
- 24. Torpedo Zaporozhye
- 25. Mayak Kharkov
- 26. Spartak Zhitomir
- 27. Stakhanovets Stakhanov
- 28. Metallurg Dneprodzerzhinsk
Vtoraya Liga - Zona VII (3. League)
- 1. Sokhibkor Khalkabad
- 2. Neftyanik Fergana
- 3. Zarafshan Navoi
- 4. Dinamo Samarkand
- 5. Khorezm Khanka
- 6. Shakhrikhanets Shakhrikhan
- 7. Kasansayets Kasansay
- 8. Tselinnik Turtkul
- 9. Avtomobilist Namangan
- 10. FK Yangier
- 12. Geolog Karshi
- 13. Alay Osh
- 14. Khodzhent Leninabad
- 15. Surkhan Termez
- 16. Alga Frunze
- 17. Narimanovets Bagat
Vtoraya Liga - Zona VIII (3. League)
- 1. Meliorator Chimkent
- 2. Tselinnik Tselinograd
- 3. Traktor Pavlodar
- 4. Shakhtyor Karaganda
- 6. Spartak Semipalatinsk
- 7. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 8. Ekibastuzets Ekibastuz
- 9. Dzhezkazganets Dzhezkazgan
- 10. Khimik Dzhambul
- 11. Torpedo Kokchetav
- 12. Aktyubinets Aktobe
- 13. Meliorator Kzyl-Orda
- 13. Zhetysu Taldy-Kurgan
- 14. SKIF Alma-Ata
unkown
- 9 Maya Riga
- Alazani Gurdzhaani
- Algeti Marneuli
- Amirani Ochamchira
- Amudarya Nukus
- Arabkir Yerevan
- Araz Baku
- Atletas Kaunas
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avangard Petropavlovsk
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Banga Kaunas
- Bulat Temirtau
- Bumazhnik Ezhva
- Chaika Zelenodolsk
- Chikhura Sachkhere
- Chkalovets Novosibirsk
- Dashgyn Zakataly
- Dinamo Baku
- Dinamo Gagra
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Omsk
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Dinamo Zugdidi
- Dnepr Cherkassy
- Druzhba Budyonnovsk
- Dvigatel Tallin
- Dvina Novopolotsk
- Egrisi Tskhakaya
- Ekranas Panevezhys
- Elektron Novgorod
- Elektron Romny
- Elektrotekhnik Tallin
- Elnias Shyaulyai
- Emalposuda Chernovtsy
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- Fosforit Kingisepp
- Fregat Pervomaysk
- Gantiadi Kaspi
- Gauya Valmiera
- Golubaya Niva Slavyansk-na-Kubani
- Gorgaz Rostov-na-Donu
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Nikolsky
- Gornyak Pavlograd
- Gornyak Uchaly
- Goyazan Kazakh
- Granitas Klaypeda
- Imedi Tbilisi
- Impuls Brest
- Impuls Dilizhan
- Inkaras Kaunas
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iskra Rybnitsa
- Iveria Khashuri
- Kakheti Telavi
- Kalakombinaat Pyarnu
- Kauno Audinyai
- Khazar Lenkoran
- Khazar Sumgait
- Khimik Daugavpils
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Novomoskovsk
- Khimik Severodonetsk
- Khimik Svetlogorsk
- Khisar Shakhrisabz
- Khosilot Farkhar
- Kirovets Leningrad
- Kirovets Makeyevka
- Kolkheti Khobi
- Kolos Timashyovsk
- Kommunarets Kommunarsk
- Kord Balakovo
- Kord Shchyokino
- Koshkagorts Yerevan
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- Kuban Barannikovsky
- Latvia Molodezhnaya Riga
- Lernagorts Kapan
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Mineralnye Vody
- Lori Kirovakan
- Luch Azov
- Luch Minsk
- Madneuli Bolnisi
- Mashinostroitel Pskov
- Mastis Telshyay
- MELZ Moskva
- Metallurg Almalyk
- Metallurg Ermak
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Rustavi
- Metallurg Zlatoust
- Meteor Simferopol
- Montazhnik Tyumen
- Morkinali Tbilisi
- Moskvich Moskva
- Mush Charentsavan
- Mziuri Gali
- Nairi Yerevan
- Nebitchi Nebit-Dag
- Neftyanik Akhtyrka
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Noorus Tallin
- Norma Tallin
- Obuvshchik Lida
- Okean Nakhodka
- Orbita Minsk
- Orzu Shakhrinav
- Pakhtachi Gulistan
- Pazhanga Vilnyus
- Pedinstitut Brest
- Pishchemash Kishinyov
- Plastik Salyany
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Progress Chernyakhovsk
- Rassvet Krasnoyarsk
- RPI Riga
- Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- Samegrelo Chkhorotsku
- Samgurali Tskhaltubo
- Saturn Ramenskoye
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Shadrevani-83 Tskhaltubo
- Shakhtyor Angren
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shevardeni Tbilisi
- Shinnik Bobruisk
- Shukura Kobuleti
- Signal Chelyabinsk
- Sirius Klaypeda
- SKA Tbilisi
- SKA-RShVSM Tashkentskaya
- SKChF Sevastopol
- SKIF Dushanbe
- SKIF Minsk
- SKIF Yerevan
- Smena Moskva
- Sokol Rovenki
- Soyuz Moskva
- Spartak Kharkov
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Sperantsa Drokia
- Sputnik Minsk
- Start Tashkent
- Strela Chelyabinsk
- Stroitel Baku
- Stroitel Kokchetav
- Stroitel Severodvinsk
- Sula Lubny
- Sulori Vani
- Tauras Taurage
- Tekstilschik Baranovichi
- Tekstilshchik Kamyshin
- Temp Baran
- Tempo Tallin
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Miass
- Torpedo Minsk
- Torpedo Mogilyov
- Torpedo Riga
- Torpedo Shadrinsk
- Traktor Bobruisk
- Traktor Tashkent
- Traktor Volgograd
- Trubnik Nikopol
- TsOR Frunze
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Utenis Utena
- Vakhsh Kurgan-Tyube
- Vaynakh Shali
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Vilyandi Linnameeskond
- Volga Ulyanovsk
- Volga-Prialit Reutov
- Vorskla Poltava
- Vympel Kaliningrad
- Yoshkuch Bukhara
- Yoshlik Turakurgan
- Zakhmet Ashkhabad
- Zangezur Goris
- Zauralye Kurgan
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zvezda Berdichev
- Zvezda Nikolayev
- Zvezda Tallin
- Zvezda Ventspils
- Zvezda Yavorov