Leagues and Clubs of Soviet Union1984
Vysshaya Liga (1. League)
- 1. Zenit Leningrad
- 2. Spartak Moskva
- 3. Dnepr Dnepropetrovsk
- 4. Chernomorets Odessa
- 5. Dinamo Minsk
- 6. Torpedo Moskva
- 7. Dinamo Tbilisi
- 8. Kayrat Alma-Ata
- 9. Zhalgiris Vilnyus
- 10. Dinamo Kiev
- 11. Ararat Yerevan
- 12. Metallist Kharkov
- 13. Shakhtyor Donetsk
- 14. SKA Rostov-na-Donu
- 15. Neftchi Baku
- 16. Dinamo Moskva
- 17. Pakhtakor Tashkent
- 18. CSKA Moskva
Pervaya Liga (2. League)
- 1. Fakel Voronezh
- 2. Torpedo Kutaisi
- 3. SKA-Karpaty Lvov
- 4. Kuban Krasnodar
- 5. Metallurg Zaporozhye
- 6. Lokomotiv Moskva
- 7. Daugava Riga
- 8. Pamir Dushanbe
- 9. Kuzbass Kemerovo
- 10. Guria Lanchkhuti
- 11. Dinamo Batumi
- 12. Iskra Smolensk
- 13. Zvezda Dzhizak
- 14. SKA Khabarovsk
- 15. Rotor Volgograd
- 16. Spartak Ordzhonikidze
- 17. Shinnik Yaroslavl
- 18. Nistru Kishinyov
- 19. Kolos Nikopol
- 20. Zarya Voroshilovgrad
- 21. Tavria Simferopol
- 22. Irtysh Omsk
Vtoraya Liga - Zona I (3. League)
- 1. Zorky Krasnogorsk
- 2. Zarya Kaluga
- 3. Arsenal Tula
- 4. Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- 5. Stroitel Cherepovets
- 6. Spartak Kostroma
- 7. Volga Kalinin
- 8. Svetotekhnika Saransk
- 9. Tekstilshchik Ivanovo
- 10. Dinamo Vologda
- 11. Dinamo Kashira
- 12. Spartak Tambov
- 13. Krasnaya Presnya Moskva
- 14. Spartak Ryazan
- 17. FShM Moskva
Vtoraya Liga - Zona II (3. League)
- 1. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 2. Zvezda Perm
- 3. Metallurg Magnitogorsk
- 4. Khimik Dzerzhinsk
- 5. Uralmash Sverdlovsk
- 6. Lokomotiv Chelyabinsk
- 7. Zenit Izhevsk
- 8. Gastello Ufa
- 10. Rubin Kazan
- 11. Uralets Nizhny Tagil
- 12. Dinamo Kirov
- 13. Stal Cheboksary
- 14. Volga Gorky
- 15. Turbina Brezhnev
- 16. Druzhba Yoshkar-Ola
- 17. Torpedo Vladimir
Vtoraya Liga - Zona III (3. League)
- 1. Dinamo Stavropol
- 2. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 3. Atommash Volgodonsk
- 4. Mashuk Pyatigorsk
- 5. Terek Grozny
- 6. Spartak Nalchik
- 7. Torpedo Volzhsky
- 8. Nart Cherkessk
- 9. Dinamo Makhachkala
- 10. Volgar Astrakhan
- 11. Uralan Elista
- 12. Druzhba Maykop
- 13. Sokol Saratov
- 14. Torpedo Taganrog
- 15. Avangard Kursk
- 16. Tsement Novorossiysk
Vtoraya Liga - Zona IV (3. League)
Vtoraya Liga - Zona IX (3. League)
- 1. Kotayk Abovyan
- 2. Mertskhali Makharadze
- 3. Kolkheti Poti
- 4. Lokomotiv Samtredia
- 5. Spartak Oktemberyan
- 6. Dila Gori
- 7. Kyapaz Kirovabad
- 8. Kolkhozchi Ashkhabad
- 9. Karabakh Stepanakert
- 10. Dinamo Sukhumi
- 12. Shirak Leninakan
- 13. Khazar Lenkoran
- 14. Avtomobilist Mingechaur
- 15. Lokomotiv Tbilisi
- 16. Araz Nakhichevan
- 17. Olimpia Ashtarak
Vtoraya Liga - Zona V (3. League)
- 1. Baltika Kaliningrad
- 2. Dnepr Mogilyov
- 3. Metallurg Lipetsk
- 4. Dinamo Bryansk
- 5. Gomselmash Gomel
- 6. Khimik Grodno
- 7. Spartak Oryol
- 8. Atlantas Klaypeda
- 9. Avtomobilist Tiraspol
- 10. Zarya Beltsy
- 11. Salyut Belgorod
- 12. Zveynieks Liepaya
- 13. Dinamo Brest
- 14. Dinamo Leningrad
- 16. Sever Murmansk
- 18. Dvina Vitebsk
Vtoraya Liga - Zona VI (3. League)
- 1. Niva Vinnitsa
- 3. Sudostroitel Nikolayev
- 4. SKA Odessa
- 5. Zakarpatye Uzhgorod
- 6. Krivbass Krivoy Rog
- 7. Kristall Kherson
- 8. SKA Kiev
- 9. Prikarpatye Ivano-Frankovsk
- 10. Avangard Rovno
- 11. Torpedo Lutsk
- 12. Novator Zhdanov
- 13. Niva Berezhany
- 14. Bukovina Chernovtsy
- 15. Shakhtyor Gorlovka
- 16. Spartak Zhitomir
- 17. Mayak Kharkov
- 18. Zvezda Kirovograd
- 19. Podolye Khmelnitsky
- 20. Desna Chernigov
- 21. Dinamo Irpen
- 22. Atlantika Sevastopol
- 23. Stakhanovets Stakhanov
- 24. Metallurg Dneprodzerzhinsk
- 25. Okean Kerch
- 26. Dnepr Cherkassy
Vtoraya Liga - Zona VII (3. League)
- 1. Dinamo Samarkand
- 2. Neftyanik Fergana
- 3. Surkhan Termez
- 4. Sokhibkor Khalkabad
- 6. Avtomobilist Namangan
- 7. Yoshlik Turakurgan
- 8. Zarafshan Navoi
- 9. Tselinnik Turtkul
- 10. Narimanovets Bagat
- 11. Pakhtakor Kurgan-Tyube
- 12. Start Tashkent
- 13. Alga Frunze
- 15. Khodzhent Leninabad
- 16. FK Yangier
- 17. Kasansayets Kasansay
- 18. Alay Osh
- 19. Shakhrikhanets Shakhrikhan
- 20. Amudarya Nukus
Vtoraya Liga - Zona VIII (3. League)
- 1. Tselinnik Tselinograd
- 2. Shakhtyor Karaganda
- 3. Khimik Dzhambul
- 4. Meliorator Chimkent
- 5. Traktor Pavlodar
- 7. Spartak Semipalatinsk
- 8. Aktyubinets Aktobe
- 9. Ekibastuzets Ekibastuz
- 10. Dzhezkazganets Dzhezkazgan
- 11. Bulat Temirtau
- 12. Torpedo Kokchetav
- 13. Zhetysu Taldy-Kurgan
- 14. Meliorator Kzyl-Orda
- 15. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 16. Avangard Petropavlovsk
- 17. SKIF Alma-Ata
unkown
- 9 Maya Riga
- Alazani Gurdzhaani
- Algeti Marneuli
- Amirani Ochamchira
- Arabkir Yerevan
- Araz Baku
- Atletas Kaunas
- Avangard Dzhankoy
- Avangard Kolomna
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Murom
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Banga Kaunas
- Bumazhnik Ezhva
- Burevestnik Minsk
- Chaika Zelenodolsk
- Chikhura Sachkhere
- Dashgyn Zakataly
- Dinamo Baku
- Dinamo Gagra
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Omsk
- Dinamo Tallin
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Dinamo Zugdidi
- Druzhba Budyonnovsk
- Dvigatel Tallin
- Dvina Novopolotsk
- Egrisi Tskhakaya
- Ekranas Panevezhys
- Elektron Novgorod
- Elektron Romny
- Elektrotekhnik Tallin
- Elnias Shyaulyai
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- Fosforit Kingisepp
- Fregat Pervomaysk
- Gantiadi Kaspi
- Gauya Valmiera
- Golubaya Niva Slavyansk-na-Kubani
- Gorgaz Rostov-na-Donu
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Nikolsky
- Gornyak Pavlograd
- Gornyak Uchaly
- Goyazan Kazakh
- Granitas Klaypeda
- Gyandzhlik Baku
- Imedi Tbilisi
- Impuls Brest
- Inkaras Kaunas
- Instrumentalschik Frunze
- Integral Vinnitsa
- Iskra Novoaleksandrovsk
- Iskra Rybnitsa
- Iveria Khashuri
- Kakheti Telavi
- Kalakombinaat Pyarnu
- Kauno Audinyai
- Khazar Sumgait
- Khimik Daugavpils
- Khimik Kalush
- Khimik Kara-Balta
- Khimik Novomoskovsk
- Khimik Severodonetsk
- Khimik Svetlogorsk
- Khisar Shakhrisabz
- Khorezm Khanka
- Khosilot Farkhar
- Kirovets Leningrad
- Kirovets Makeyevka
- Kolkheti Khobi
- Kolos Timashyovsk
- Kommunarets Kommunarsk
- Kord Balakovo
- Kord Shchyokino
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- KSKM Tallin
- Kuban Barannikovsky
- Lernagorts Kapan
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Mineralnye Vody
- Lori Kirovakan
- Luch Azov
- Luch Minsk
- Madneuli Bolnisi
- Mashinostroitel Pskov
- Mastis Telshyay
- MELZ Moskva
- Metallurg Almalyk
- Metallurg Ermak
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Kupyansk
- Metallurg Rustavi
- Metallurg Zlatoust
- Meteor Simferopol
- Morkinali Tbilisi
- Moskvich Moskva
- Mush Charentsavan
- Mziuri Gali
- Nairi Yerevan
- Nebitchi Nebit-Dag
- Neftyanik Akhtyrka
- Neftyanik Drogobych
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Noorus Tallin
- Norma Tallin
- Obuvshchik Lida
- Okean Nakhodka
- Orbita Minsk
- Orzu Shakhrinav
- Pakhtachi Gulistan
- Pazhanga Vilnyus
- Pedinstitut Brest
- Pishchemash Kishinyov
- Plastik Salyany
- Politotdel Tashkent
- Progress Berdichev
- Progress Chernyakhovsk
- Rassvet Krasnoyarsk
- RPI Riga
- Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- Samegrelo Chkhorotsku
- Samgurali Tskhaltubo
- Saturn Ramenskoye
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Shadrevani-83 Tskhaltubo
- Shakhtyor Angren
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Soligorsk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Shevardeni Tbilisi
- Shinnik Bobruisk
- Shukura Kobuleti
- Signal Chelyabinsk
- Sirius Klaypeda
- SKA Tbilisi
- SKA-RShVSM Tashkentskaya
- SKChF Sevastopol
- SKIF Dushanbe
- SKIF Yerevan
- Smena Moskva
- Sokol Rovenki
- Soyuz Moskva
- Spartak Kharkov
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Sperantsa Drokia
- Sputnik Minsk
- Strela Chelyabinsk
- Stroitel Severodvinsk
- Sulori Vani
- Tauras Taurage
- Tekstilshchik Kamyshin
- Temp Baran
- Tempo Tallin
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Miass
- Torpedo Minsk
- Torpedo Mogilyov
- Torpedo Riga
- Torpedo Shadrinsk
- Torpedo Zaporozhye
- TPI Tallin
- Traktor Bobruisk
- Traktor Tashkent
- Traktor Volgograd
- Trubnik Nikopol
- TsOR Frunze
- Tsvetmet Artyomovsk
- Tyazhmash Syzran
- Utenis Utena
- Vaynakh Shali
- VEF Riga
- Vilia Briceni
- Vilyandi Linnameeskond
- Volga Ulyanovsk
- Volga-Prialit Reutov
- Vorskla Poltava
- Vympel Kaliningrad
- Yoshkuch Bukhara
- Zakhmet Ashkhabad
- Zangezur Goris
- Zauralye Kurgan
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zvezda Berdichev
- Zvezda Nikolayev
- Zvezda Ventspils
- Zvezda Yavorov