Leagues and Clubs of Soviet Union1970
Vysshaya Liga (1. League)
- 1. CSKA Moskva
- 2. Dinamo Moskva
- 3. Spartak Moskva
- 4. Dinamo Tbilisi
- 5. Zarya Voroshilovgrad
- 6. Torpedo Moskva
- 7. Dinamo Kiev
- 8. SKA Rostov-na-Donu
- 9. Dinamo Minsk
- 10. Shakhtyor Donetsk
- 11. Neftchi Baku
- 12. Ararat Yerevan
- 13. Pakhtakor Tashkent
- 14. Zenit Leningrad
- 15. Chernomorets Odessa
- 16. Torpedo Kutaisi
- 17. Spartak Ordzhonikidze
Klass A - Pervaya Gruppa (2. League)
- 1. Karpaty Lvov
- 2. Kayrat Alma-Ata
- 3. Dnepr Dnepropetrovsk
- 4. Lokomotiv Moskva
- 5. Metallist Kharkov
- 6. Dinamo Leningrad
- 7. Krylya Sovetov Kuibyshev
- 8. Rubin Kazan
- 9. Shakhtyor Karaganda
- 10. Zhalgiris Vilnyus
- 11. Moldova Kishinyov
- 12. Tekstilshchik Ivanovo
- 13. Volgar Astrakhan
- 14. Uralmash Sverdlovsk
- 15. Lokomotiv Tbilisi
- 16. Kuban Krasnodar
- 17. Daugava Riga
- 18. Pamir Dushanbe
- 19. SKA Kiev
- 20. Alga Frunze
- 21. SKA Khabarovsk
- 22. Stroitel Ashkhabad
Klass A - Vtoraya Gruppa I (3. League)
- 1. Metallurg Zaporozhye
- 2. Tavria Simferopol
- 3. Avtomobilist Zhitomir
- 4. Spartak Ivano-Frankovsk
- 5. Sudostroitel Nikolayev
- 7. Zvezda Kirovograd
- 8. Bukovina Chernovtsy
- 9. Shakhtyor Kadievka
- 11. Desna Chernigov
- 12. Shakhtyor Gorlovka
- 14. SKA Lvov
- 15. Krivbass Krivoy Rog
- 16. Spartak Brest
- 17. Avangard Ternopol
- 18. Neman Grodno
- 19. Baltika Kaliningrad
- 20. SKA Odessa
- 21. Spartak Sumy
- 22. Gomselmash Gomel
Klass A - Vtoraya Gruppa II (3. League)
- 1. Shinnik Yaroslavl
- 2. Avtomobilist Nalchik
- 3. Volga Kalinin
- 4. Metallurg Tula
- 5. Mashuk Pyatigorsk
- 6. Dinamo Stavropol
- 7. Metallurg Lipetsk
- 8. Lokomotiv Kaluga
- 9. Trud Voronezh
- 10. Dinamo Batumi
- 11. Druzhba Maykop
- 12. Salyut Belgorod
- 13. Shirak Leninakan
- 14. Torpedo Taganrog
- 15. Volga Gorky
- 16. Saturn Rybinsk
- 17. Dinamo Makhachkala
- 18. Dila Gori
- 19. Stal Volgograd
- 20. Dinamo Kirovabad
- 21. Dinamo Bryansk
Klass A - Vtoraya Gruppa III (3. League)
- 1. Kuzbass Kemerovo
- 2. Spartak Yoshkar-Ola
- 3. Irtysh Omsk
- 5. Vostok Ust-Kamenogorsk
- 7. Politotdel Tashkent
- 8. Zvezda Perm
- 9. Dinamo Barnaul
- 10. Luch Vladivostok
- 11. Neftyanik Fergana
- 13. Metallurg Chimkent
- 15. Sokol Saratov
- 16. Volga Ulyanovsk
- 17. Stroitel Ufa
- 18. Avtomobilist Krasnoyarsk
- 19. Lokomotiv Chelyabinsk
- 21. Zenit Izhevsk
Klass B (4. League)
- Alay Osh
- Alazani Gurdzhaani
- Amur Blagoveshchensk
- Araz Nakhichevan
- Avangard Kramatorsk
- Avangard Petropavlovsk
- Avtomobilist Termez
- Dinamo Khmelmitsky
- Dinamo Kirov
- Dinamo Sukhumi
- Dinamo Tselinograd
- Dinamo Vologda
- Dnepr Cherkassy
- Dvina Vitebsk
- Elektron Novgorod
- Energetik Dzhambul
- Granit Tetyukhe
- Guria Lanchkhuti
- Iskra Smolensk
- Kakheti Telavi
- Khimik Dzerzhinsk
- Khimik Novomoskovsk
- Khimik Severodonetsk
- Kommunarets Kommunarsk
- Kord Balakovo
- Kovrovets Kovrov
- Lernagorts Kapan
- Lokomotiv Vinnitsa
- Lori Kirovakan
- Mertskhali Makharadze
- Metallurg Ermak
- Metallurg Magnitogorsk
- Metallurg Novokuznetsk
- Metallurg Rustavi
- Metallurg Zlatoust
- Motor Vladimir
- Narimanovets Bagat
- Neftyanik Drogobych
- Pakhtachi Gulistan
- Pakhtakor Kurgan-Tyube
- Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk
- Sevan Oktemberyan
- Sever Murmansk
- Shakhtyor Sverdlovsk
- Sibiryak Bratsk
- SKChF Sevastopol
- Spartak Kostroma
- Spartak Mogilyov
- Spartak Oryol
- Spartak Ryazan
- Spartak Tambov
- Sulori Vani
- Tekstilshchik Mingechaur
- Terek Grozny
- Torpedo Kokchetav
- Torpedo Lutsk
- Torpedo Miass
- Traktor Pavlodar
- Trubnik Nikopol
- Trudovye Rezervy Kursk
- Tsement Novorossiysk
- Tyazhmash Syzran
- Uralan Elista
- Uralets Nizhny Tagil
- Verkhovina Uzhgorod
- Zarafshan Navoi
- Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- Zveynieks Liepaya
unkown
- 9 Maya Riga
- Aktyubinets Aktobe
- Araz Baku
- Atlantas Klaypeda
- Atletas Kaunas
- Avangard Kerch
- Avangard Kolomna
- Avtomobilist Baku
- Avtomobilist Engels
- Avtomobilist Lvov
- Banga Kaunas
- Burevestnik Minsk
- Chaika Zelenodolsk
- Chikhura Sachkhere
- Dashgyn Zakataly
- Dinamo Baku
- Dinamo Kishinyov
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Omsk
- Dinamo Tallin
- Dinamo Voronezh
- Dinamo Yerevan
- Dvigatel Tallin
- Ekranas Panevezhys
- Elektron Riga
- Elektron Romny
- Elnias Shyaulyai
- Energia Severodvinsk
- FK Aksay
- FK Yangier
- FShM Moskva
- Gantiadi Kaspi
- Gorgaz Rostov-na-Donu
- Gornyak Uchaly
- Granitas Klaypeda
- Impuls Brest
- Inguri Zugdidi
- Inkaras Kaunas
- Instrumentalschik Frunze
- Iveria Khashuri
- Kalev Pyarnu
- Karabakh Stepanakert
- Kauno Audinyai
- Khimik Kalush
- Khimik Stepnogorsk
- Kirovets Leningrad
- Kolkheti Khobi
- Kolos Timashyovsk
- Kotayk Abovyan
- Krasny Oktyabr Moskva
- Krylya Sovetov Moskva
- Lokomotiv Ashkhabad
- Lokomotiv Leningrad
- Lokomotiv Mineralnye Vody
- Lokomotiv Samtredia
- Luch Azov
- Mashinostroitel Tula
- Mastis Telshyay
- Mayak Kharkov
- MELZ Moskva
- Metallurg Almalyk
- Metallurg Dneprodzerzhinsk
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Novotroitsk
- Metrostroi Moskva
- Morkinali Tbilisi
- Moskvich Moskva
- Mush Charentsavan
- Nairi Yerevan
- Nebitchi Nebit-Dag
- Neftyanik Pokhvistnevo
- Neftyanik Yaroslavl
- Norma Tallin
- Pazhanga Vilnyus
- Progress Berdichev
- Raketa Kazan
- REZ Riga
- Rostselmash Rostov-na-Donu
- RPI Riga
- Samgurali Tskhaltubo
- Saturn Ramenskoye
- Sayany Abakan
- Selmash Lvov
- Selmashevets Frunze
- Shakhtyor Korkino
- Shakhtyor Kyzyl-Kia
- Shakhtyor Shakhty
- Shakhtyor Soligorsk
- Shevardeni Tbilisi
- Shukura Kobuleti
- Signal Chelyabinsk
- SKA Tbilisi
- SKIF Alma-Ata
- SKIF Dushanbe
- SKIF Yerevan
- Soyuz Moskva
- Spartak Kharkov
- Spartak Lukhovitsy
- Spartak Petrozavodsk
- Spartak Sambor
- Spartak Tbilisi
- Spartak Yelets
- Sputnik Minsk
- Start Tashkent
- Start Tiraspol
- Stroitel Bobruisk
- Stroitel Daugavpils
- Stroitel Severodvinsk
- Tauras Taurage
- Tekstilshchik Kamyshin
- Temp Baran
- Tempo Tallin
- Torpedo Lyubertsy
- Torpedo Minsk
- Torpedo Shadrinsk
- Tsvetmet Artyomovsk
- Utenis Utena
- VEF Riga
- Vympel Kaliningrad
- Zarya Kaluga
- ZKP Moskva
- Znamya Noginsk
- Zorky Krasnogorsk
- Zvezda Serpukhov
- Zvezda Yavorov