Leagues and Clubs of Russia2002
Premyer Liga (1. League)
- 1. Lokomotiv Moskva
- 2. CSKA Moskva
- 3. Spartak Moskva
- 4. Torpedo Moskva
- 5. Krylya Sovetov Samara
- 6. Saturn Ramenskoye
- 7. Shinnik Yaroslavl
- 8. Dinamo Moskva
- 9. Rotor Volgograd
- 10. Zenit Sankt-Peterburg
- 11. Rostselmash Rostov-na-Donu
- 12. Alania Vladikavkaz
- 13. Uralan Elista
- 14. Torpedo-ZiL Moskva
- 15. Anzhi Makhachkala
- 16. Sokol Saratov
Pervy Divizion (2. League)
- 1. Rubin Kazan
- 2. Chernomorets Novorossiysk
- 3. Tom Tomsk
- 4. Kuban Krasnodar
- 5. Amkar Perm
- 6. Spartak Nalchik
- 7. FK Khimki
- 8. Lada Tolyatti
- 9. Lokomotiv Chita
- 10. Kristall Smolensk
- 11. Gazovik-Gazprom Izhevsk
- 12. SKA-Energia Khabarovsk
- 13. Fakel Voronezh
- 14. Neftekhimik Nizhnekamsk
- 15. Volgar-Gazprom Astrakhan
- 16. Dinamo Sankt-Peterburg
- 17. SKA Rostov-na-Donu
- 18. Metallurg Krasnoyarsk
Vtoroy Divizion Povolzhye (3. League)
Vtoroy Divizion Tsentr (3. League)
Vtoroy Divizion Ural (3. League)
Vtoroy Divizion Vostok (3. League)
Vtoroy Divizion Yug (3. League)
- Angusht Nazran
- Avtodor Vladikavkaz
- Dinamo Makhachkala
- Dinamo Stavropol
- Druzhba Maykop
- FK Krasnodar-2000
- FK Mozdok
- FK Slavyansk-na-Kubani
- Kavkazkabel Prokhladny
- Nart Cherkessk
- Nart Nartkala
- Shakhtyor Shakhty
- Spartak Anapa
- Spartak-Kavkaztransgaz Izobilny
- Terek Grozny
- Vityaz Krymsk
- Zhemchuzhina Budyonnovsk
- Zhemchuzhina Sochi
Vtoroy Divizion Zapad (3. League)
- Arsenal Tula
- Avtomobilist Noginsk
- Baltika Kaliningrad
- Dinamo Vologda
- FK Krasnoznamensk
- Neftyanik Yaroslavl
- Severstal Cherepovets
- Spartak Kostroma
- Spartak Shchyolkovo
- Spartak-Telekom Shuya
- Sportakademklub Moskva
- Svetogorets Svetogorsk
- Torpedo Vladimir
- Volochanin Vyshny Volochyok
- Zenit-2 Sankt-Peterburg
KFK Chernozemye (4. League)
KFK Povolzhye (4. League)
KFK Severo-Zapad (4. League)
KFK Sibir (4. League)
KFK Tsentr - Moskva (4. League)
KFK Tsentr - Podmoskovye (4. League)
KFK Ural (4. League)
KFK Yug (4. League)
KFK Zolotoye Koltso (4. League)
unkown
- Aist Cherepovets
- Alyansk Korkino
- Atlant Yekaterinburg
- Avangard Murom
- Baltika-Plyus Kaliningrad
- Burovik Zhirnovsk
- Chayka Peschanokopskoye
- Dagdizel Kaspiysk
- Dinamo Biysk
- Dinamo Kostroma
- Dinamo Krasnodar
- Dinamo Voronezh
- Dinamo-2 Stavropol
- FK Aksay
- FK Bataysk
- FK Dubna
- FK Odintsovo
- FK Otradnoye
- FK Priozersk
- FK Sarov
- Fortuna Nizhni Tagil
- Fosforit Kingisepp
- GNS-Spartak Krasnodar
- Gornyak Kachkanar
- Gornyak Uchaly
- GrAZ Grabovo
- Iskra Novoaleksandrovsk
- KAIT-Sport Moskva
- KamAZ-2 Naberezhnye Chelny
- Khimik Belorechensk
- Kolomyagi Sankt-Peterburg
- Kolos Timashyovsk
- Kovrovets Kovrov
- Krasny Oktyabr Moskva
- Lokomotiv Omsk
- Mashinostroitel Tula
- Metallurg Kolchugino
- Metallurg Zlatoust
- MITOS Novocherkassk
- Nara Naro-Fominsk
- Neftyanik Kotovo
- Neftyanik Kubani Goryachy Klyuch
- Petrovsky Zamok Moskva
- PFK Dmitrov
- Pozis Zelenodolsk
- Progress Chernyakhovsk
- Rus Volgograd
- SdyuShor-Zenit Sankt-Peterburg
- SibGAFK Omsk
- Signal Chelyabinsk
- Smena Moskva
- Stroitel Russkoye
- Stroitel Severodvinsk
- Teks Ivanteyevka
- Torpedo Armavir
- Torpedo Shadrinsk
- TPF Novoprimorsky
- Traktor Volgograd
- Tsementnik Komsomolski
- Tsentr-R-Kavkaz Krasnodar
- Vagonnik Krasnodar
- Vaynakh Shali
- Vybor Odintsovo
- Vympel Krasnodar
- Zapad Sankt-Peterburg
- Zorky Krasnogorsk